قیمت سیم و کابل

در این مطلب میخواهیم با مشخصات کلی انواع سیم و کابل آشنا شویم و قیمت سیم و کابل ها را بررسی کنیم.

کاربرد سیم و کابل چیست؟

از سیم و کابل برای انتقال جریان الکتریکی، ایجاد ارتباط بین وسایل الکتریکی، انتقال سیگنال های صوتی و تصویری استفاده میکنند.

حروف روی سیم ها نماد چیست؟

حرف N نشان دهنده سیم مسی و حرف Y نماد عایق پر و تو دور PVC است. حروف S, Z نشان دهنده سیم های مخصوص هستند. F برای سیم های نرم و A  برای سیم کشی داخل لوله ها و M برای سیم های مقاوم به رطوبت به کار میرود.

کابل ها از نظر شکل و سطح مقطع به چند دسته تقسیم میشوند؟

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

کاربرد کابل های خودنگهدار چیست؟

به طور کلی در مسیر هایی که فضای کافی وجود ندارد و یا ممکن است استفاده از سیم هایی با هادی های لخت باعث بروز حوادث شوند از کابل های خود نگه دار استفاده میشود. هادی آلومینیمی کابل های خود نگهدار در کاهش هزینه ها و قیمت سیم ها و کابل ها به خریدار کمک میکنند.

همه چیز درباره ی قیمت سیم و کابل

از سیم و کابل برای انتقال جریان الکتریکی، ایجاد ارتباط بین وسایل الکتریکی، انتقال سیگنال های صوتی و تصویری استفاده میکنند. سیم شامل دو بخش هادی و عایق است. هادی(معمولا از جنس مس و آلومینیوم و قلع و …) با رسانایی بالا جریان الکتریکی را از خود عبور میدهد و عایق از مواد پلاستیکی غیر قابل اشتعال و رطوبت هستند. عایق از هادی محافظت میکند و از مانع از عبور جریان برق به جای دیگر یا به اصطلاح عایق از نشت برق جلوگیری میکند.

 

مشخصات فنی سیم و کابل

 

سیم و کابل-http://www.kamancableco.com/

در این قسمت به مشخصات سیم و کابل میپردازیم البته ممکن است از اصطلاحات یا پارامترهایی نام ببریم که نیاز به توضیح بیشتر داشته باشند. آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که مفهوم حروف و عدد های چاپ شده روی سیم و کابل ها به چه معناست؟ با ما همراه باشید تا با برخی از این کد های مخصوص آشنا شوید.

به طور کلی این کد ها اطلاعاتی را در مورد نوع عایق، هادی و نوع کاربرد سیم و کابل را ارائه میدهند. برای درک بهتر موضوع به تصویر زیر نگاه کنید.

 

سیم و کابل-http://www.kamancableco.com/

این ترتیب برای سیم و کابل هاست ولی حروف به کار رفته روی هرکدام معنای متفاوتی دارند.

این توضیحات مربوط به سیم هاست:

سیم تک لا با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان با علامت NYA

سیم افشان با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان با علامت NYAF

سیم مخصوص با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان با علامت NSYA

سیم مقاوم در برابر رطوبت با علامت NYM

سیم با روکش پلاستیکی مناسب برای روشنایی و لوازم خانگی با علامت NYZ

سیم برای مصرف لوستر و چراغ ها با علامت NYFA

سیم دو رشته ای برای روشنایی با علامت NYFAZ

سیم مکالمه و خبری Y

سیم کواکسیال  با علامت T

حرف N نشان دهنده سیم مسی و حرف Y نماد عایق پر و تو دور PVC است. حروف S, Z نشان دهنده سیم های مخصوص هستند. F برای سیم های نرم و A  برای سیم کشی داخل لوله ها و M برای سیم های مقاوم به رطوبت به کار میرود.

کابل ها از نظر شکل و سطح مقطع شامل دو دسته گرد و مثلثی هستند و برای مشخص کردن هادی گرد از حروف اختصاری R و برای هادی کابل مثلثی از حرف S استفاده میشود.

ویژگی های ارزان ترین سیم و کابل

از کابل های خودنگهدار هوایی در مکان هایی که فضای کافی وجود نداشته باشد یا قیمت سیم ها و کابل ها کشی در آنجا بالا باشد، به طور موقت یا دائم استفاده میشوند و هزینه ی استفاده از این کابل ها از نظر اجرایی و نگهداری نیز پایین است. از خصوصیات دیگری که باعث رونق بازار این نوع کابل ها شده است میتوان چند مورد را نام برد:

کنترل زیست محیطی، صورت ظاهری، ایمنی و نصب و اجرای سریع.

علاوه بر پایین بودن قیمت آنها در این روش، این سیستم برای شرایط زیر مناسب است:

برای به حداقل رساندن تغییرات درمحیط زیست و کاهش آسیب رسانی به طبیعت

چون استفاده از این کابل ها نیازی به مقره های عایقی نمی باشد، برای خط خروجی و ورودی به پست ترانسفورماتور کاربرد دارند.

بیشتر بخوانیم :سیم و کابل

برای توسعه و ایجاد تغییرات در شبکه

چون این کابل ها وزن پایینی دارند و دارای عایق پلی اتیلن کراس لینک هستند، در شبکه های هوایی برای ولتاژ های ماکزیمم 12/24/36 کیلو ولت استفاده میشود.

به طور کلی در مسیر هایی که فضای کافی وجود ندارد و یا ممکن است استفاده از سیم هایی با هادی های لخت باعث بروز حوادث شوند از کابل های خود نگه دار استفاده میشود. هادی آلومینیمی کابل های خود نگهدار در کاهش هزینه ها و قیمت سیم ها و کابل ها به خریدار کمک میکنند.

 

مقایسه قیمت سیم و کابل

قیمت سیم و کابل با هم تفاوت هایی دارند که در این مورد به طور مختصر توضیحاتی را ارائه میدهیم. تفاوت قیمت سیم ها به سطح مقطع هادی و نوع عایق بستگی دارد. همچنین کیفیت تولید و کیفیت و نوع مواد به کار رفته نیز بر قیمت سیم و کابل اثر گذار است. برای اطلاع از آن میتوانید به کمان کابل مراجعه کنید.

عوامل اثر گذار بر قیمت سیم و  کابل مقدار و نوع سفارش خریدار نیز هست. دقت کنید که قبل از خرید قیمت سیم و کابل را استعلام بگیرید و برای خرید سیم و کابل از افراد با تجربه مشورت بگیرید.

 

تفاوت کابل مسی و کابل آلومینیومی از لحاظ قیمت

 

سیم و کابل-http://www.kamancableco.com/

در سال های اخیر کابل های آلومینیومی جایگزین بسیار مناسبی برای کابل های مسی در زمینه ی توزیع برق شده اند. خیلی از افراد فکر میکنند که جایگزینی کابل آلومینیومی با کابل مسی باعث افت ولتاژ و جریان برق و بالا رفتن دمای کابل میشود اما اینطور نیست. کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی مقاومت بیشتری دارند.

کابل های آلومینیومی شامل دو دسته کابل های زمینی و کابل های خودنگهدار هستند. کابل های خودنگهدار در مدت کوتاهی رونق خوبی در بازار گرفتند. زیرا از استاندارد های لازم برخوردار هستند. از مزایای کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی میزان پایین بودن مقاومت الکتریکی کابل های آلومینیومی است؛ هرچه مقاومت الکتریکی پایین تر باشد بهتر است.

اما مهم ترین تفاوت میان کابل های مسی و کابل آلومینیومی صرفه اقتصادی کابل آلومینیومی است. قیمت کابل های آلومینیومی نسبت به کابل مسی مناسب تر است و با توجه به گرانی روز افزون قیمت کابل مسی، کابل آلومینیومی ارزان تر و در دسترس هستند و خطر به سرقت رفتن کابل آلومینیومی نیز کمتر است.

کاربرد کابل های آلومینیومی در توزیع برق ساختمان های مسکونی، سیم کشی برق بعضی از هواپیماها و خطوط انتقال نیرو و توزیع برق محلی است.

کمان کابل ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین نوع سیم و کابل در کشور است. اگر به دنبال مناسب ترین قیمت سیم و کابل ها هستید، اگر قصد خرید سیم و کابل دارید اما در این زمینه اطلاعات کافی ندارید حتما به کمان کابل مراجعه کنید زیرا کمان کابل از با سابقه ترین تولید کنندگان سیم و کابل است.

قیمت سیم و کابل های مختلف توسط کارشناسان فروش کمان کابل به شما ارائه میشود. قیمت سیم و کابل مانند کالاهای دیگر بالاتر رفته است اما نگران نباشید زیرا قیمت آنها در کمان کابل بسیار مقرون به صرفه هستند.

صنایع کابل کمان

صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود. این واحد در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد. این شرکت توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد.
بستن منو