انتخاب سیم و کابل مناسب

مهندسان هنگام طراحی سیستم باید موارد مختلفی را مد نظر قرار دهند. برای موفقیت در طراحی هر سیستمی باید قوانین دولتی، انرژی مورد نیاز، نکات ایمنی، استانداردهای صنعتی و شرایط محیطی و مواردی از این دست را در نظر گرفت. متاسفانه، انتخاب سیم و کابل آخرین موردی است که مهندسان به‌ آن توجه می‌کنند و بعضی مواقع، به کل آن را فراموش می‌کنند. اما سیم و کابل مهم‌ترین بخش طراحی هر سیستمی است و اگر خللی در ساختار ارتباطاتی که به واسطه سیم و کابل ایجاد شده پیش بیاید ممکن است کل سیستم کارایی‌اش را از دست بدهد. در نتیجه، پیدا کردن مشکل و برطرف کردن آن سخت‌تر هم خواهد شد.

درست مثل دیگر مولفه‌های یک سیستم، سیم و کابل نیز باید با دقت بررسی شود. برای مثال، در طراحی یک سیستم الکتریکی که قرار است در محیطی رادیواکتیو استفاده شود، بیشتر از ترانزیستورهای گالیوم آرسنید استفاده می‌شود. با این‌که این نوع ترانزیستور از ترانزیستورهای معمولی گران‌تر است، از امواج رادیو اکتیو کمتر آسیب می‌بینند و سرعت جریان را بیشتر می‌کنند. به همین شکل، سیم و کابل هم ممکن است از اختلال الکترومغناطیس آسیب ببیند. سیگنال‌های ضعیفی که از سیم و کابل می‌گذرند، با نویز محیط بیرون دچار اختلال می‌شوند و این نویز، ممکن است سیگنال‌های کاذب نیز ایجاد کند.

برای حل این مشکل، بعضی طراحان سعی می‌کنند سیم و کابل را در محیطی که نویز زیادی دارد وارد نکنند. با این حال، موقعیت‌هایی وجود دارد که این راه حل در آن‌ها کارایی نخواهد داشت. به همین دلیل، برای عایق کردن سیم و کابل باید از مواد خاصی استفاده شود. بعضی تولیدکنندگان سیم و کابل عایق‌های خاصی را برای تولیدات خود ساخته‌اند. این نوع عایق سبک است و می‌توان از آن برای عایق کردن سیم و کابل نازک نیز استفاده کرد. برای این‌که سیم و کابل در برابر اختلالات الکترومغناطیس مقاوم باشند، از یک عایق سه لایه که به ترتیب از آلومینیوم، پلی‌استر وآلومینیوم تشکیل شده استفاده می‌شود. در نتیجه این نوع سیم و کابل در شرایط محیطی خاص نیز عملکرد بسیار خوبی دارند.

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب سیم و کابل نقش دارد، میزان حرکت آن‌ها در سیستم است. در دستگاه‌هایی که قطعات متحرک دارند، سیم و کابل مدام در حال حرکت هستند. به‌علاوه با خودکار شدن فرایند‌ها، دستگاه‌های بیشتری دچار قطعی سیم و کابل می‌شوند. به همین دلیل، دانستن مشخصات ضروری سیم و کابل برای هر دستگاه از قطعی و خرابی آن جلوگیری خواهد کرد.

بعضی تولیدکنندگان سیم و کابل محصولاتی دارند که برای استفاده در چنین شرایطی طراحی شده‌اند. برای مثال سیم و کابل تخت برای مصارف خطی بسیار مناسب است و انعطاف‌پذیری خود را برای مدتی طولانی حفظ می‌کند. مشکل خم شدن و پیچ خوردن سیم و کابل هم با استفاده از روکش‌های بدون هالوژن حل می‌شود. این نوع روکش در برابر لرزش، کم و زیاد شدن دما، فشار مکانیکی و انواع مواد شیمیایی مقاوم است.

گذشته از این موارد، این روزها سازگار بودن دستگاه‌ها با محیط زیست اهمیت زیادی پیدا کرده است. برای این‌که متوجه شوید سیم و کابل چقدر با محیط زیست سازگاری دارد، باید به گواهینامه‌های آن توجه کنید. برای مثال ROHS و REACH نشان می‌دهند که در سیم و کابل مورد نظر از مواد مواد شیمیایی و سمی مضر استفاده نشده است. از طرف دیگر گواهینامه‌ی WEEE که مربوط به اروپا می‌شود، استفاده از مواد شیمیایی سمی در سیم و کابل را ممنوع می‌کند.

در کل، هنگام انتخاب سیم و کابل باید نکات زیادی را مد نظر قرار دهید. انتخاب صحیح سیم و کابل در فرایند طراحی می‌تواند به صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها منجر شود. در نتیجه، دفعه‌ی بعد که در حال طراحی یک سیستم الکترونیکی بودید، یادتان باشد که سیم و کابل مثل رگ‌های هر سیستم عمل می‌کنند.

صنایع کابل کمان

صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود.این واحد در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد.این شرکت توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد.
بستن منو