کابل افشان
تفاوت کابل افشان و مفتول

در این مطلب میخواهیم بدانیم کابل افشان چیست؟ و با انواع مختلف آن آشنا شویم. کابل افشان یا چند رشته نوعی از انعطاف پذیر ترین کابل ها هستند که از چند سیم تک رشته افشان تشکیل شده اند. هادی این کابل ها معمولا از جنس مس و عایق آنها نیز از جنس آمیزه پلیمر است.

فایل صوتی این متن

کابل افشان چیست؟

کابل افشان یا چند رشته نوعی از انعطاف پذیر ترین کابل ها هستند که از چند سیم تک رشته افشان تشکیل شده اند. هادی این کابل ها معمولا از جنس مس و عایق آنها نیز از جنس آمیزه پلیمر است.

کابل افشان ها چه مشخصاتی دارند؟

کابل افشان ها به خاطر انعطاف بالایی که دارند خاصیت شکل پذیری دارند و به راحتی نمی شکنند.این کابل ها برای فاصله های کوتاه کاربرد دارند. مقاومت آنها نسبت به مقاومت سیم و کابل های یک پارچه یا استخوانی بسیار بیشتر است به همین دلیل است که میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط آنها ها نسبت به کابل های استخوانی کمتر است. قیمت این کابل کمی بالاتر از سایر کابل ها مثل کابل های مفتولی است.

هادی کابل ها باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

تعداد مفتول های به کار رفته در این کابل ها باید استاندارد باشد.

قطر مفتول های هادی باید با هم برابر باشد و از مقدار استاندارد تجاوز نکند.

مقاومت هادی های استفاده شده در کابل های افشان باید مطابق با مقدار تعیین شده باشند.

جنس این هادی ها باید مس آنیل شده باشند. این مس ها باید ساده یا اندود شده باشند.

کابل افشان ها به چند دسته تقسیم میشوند؟

سه دسته :

کابل انعطاف پذیر سبک

قدرت

آلومینیومی

آنها دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند که در ادامه توضیحات مختصری در مورد آنها ارائه خواهیم داد.

 

مشخصات کابل افشان

 

سیم و کابل-https://www.kamancableco.com/

کابل افشان ها به خاطر انعطاف بالایی که دارند خاصیت شکل پذیری دارند و به راحتی نمی شکنند.این کابل ها برای فاصله های کوتاه کاربرد دارند. مقاومت آنها نسبت به مقاومت سیم و کابل های یک پارچه یا استخوانی بسیار بیشتر است به همین دلیل است که میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط آنها ها نسبت به کابل های استخوانی کمتر است. قیمت این کابل کمی بالاتر از سایر کابل ها مثل کابل های مفتولی است.

 

مقایسه انواع مختلف کابل افشان ها از لحاظ  قیمت

 

سیم و کابل-https://www.kamancableco.com/

بیشتر بخوانیم : قیمت کابل برق

این کابل ها به دو روش متفاوت تولید میشوند که این تفاوت، بر  قیمتشان نیز اثر میگذارد.

در روش اول، هادی کابل درست در مرکز کابل و در لایه های داخلی قرار میگیرد. تولید روکش برای این نوع کابل ها آسان تر است و قیمت مناسب تری نیز دارد. هسته کابل محکم و در وسط کابل قرار میگیرد و توسط چندین لایه محافظت میشود. اما این روش تولید نیز خالی از اشکال نیست.

با قرار گرفتن هسته کابل در مرکز، با گذشت زمان و تا شدن کابل، شعاع داخلی فشرده میشود و شعاع بیرونی آن بیرون کشیده میشود که باعث پیچ خوردگی در سیم های کابل و در نهایت منجر به پاره شدن کابل میشود.

در روش دوم بر خلاف روش اول، کابل ها را با سیم های بافته شده می سازند که مزیت این روش افزایش مقاومت کابل افشان ها در حد قابل قبول است و با این روش میتوان در هر نقطه از کابل خمش مناسب ایجاد کرد و نگران پاره شدن کابل نیز نباشیم.

بالا بودن قیمت این نوع کابل ها  زیاد دور از انتظار نیست اما باید افزایش مقاومت کابل را نیز در نظر بگیریم. در پروژه هایی که نیاز به کابل های منعطف برای مدت طولانی دارند از این نوع کابل ها استفاده میکنند.

مقایسه کابل افشان های مختلف با یکدیگر و کاربرد آنها

سیم افشان ها دارای چند نوع مختلف هستند. همانطور که قبلا گفتیم هادی کابل های افشان از جنس مس است و عایق این کابل ها نیز از جنس آمیزه پلیمر است.

شاید ذکر این نکته نیز خالی از لطف نباشد که هادی کابل ها باید طبق استانداردهای ملی درست قرار گرفته باشد و دارای ویژگی های خاصی از جمله:

تعداد مفتول های به کار رفته در این کابل ها باید استاندارد باشد.

قطر مفتول های هادی باید با هم برابر باشد و از مقدار استاندارد تجاوز نکند.

مقاومت هادی های استفاده شده در کابل های افشان باید مطابق با مقدار تعیین شده باشند.

جنس این هادی ها باید مس آنیل شده باشند. این مس ها باید ساده یا اندود شده باشند.

حالا به بررسی انواع کابل افشان میپردازیم.

چند نوع از کابل افشان ها شامل:

کابل انعطاف پذیر سبک

قدرت

آلومینیومی

 

 

کابل انعطاف پذیر سبک:

 

سیم و کابل-https://www.kamancableco.com/

بیشتر بخوانیم :سیم و کابل

این کابل ها که بر اساس استانداردهای ملی تولید و عرضه میشوند دارای هادی از جنس مس آنیل شده می باشند و انعطاف پذیری بالایی دارند و سطح مقطع این کابل ها به اندازه ی 5 یا 75 میلی متر مربع می باشند. رنگ این کابل ها سفید یا مشکی است و عایق به کار رفته در آن از مدل PVC/D است. کاربرد این نوع کابل ها در در اتصالات وسایل برقی خانگی و انواع ماشین آلات است.

 

قدرت:

هادی به کار رفته در آنها از جنس مس آنیل شده است و رشته های این نوع کابل در هم تنیده و به هم پیچیده هستند. مدل عایق به کار رفته در این کابل ها PVC/A می باشد. کاربرد این کابل ها در تامین انرژی است و در کانال های نیروگاه ها، مصارف صنعتی و خانگی از این کابل ها استفاده میشود. این کابل ها همچنین در مکان هایی که احتمال خطر آسیب رسیدن به آن ها وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار میگیرند.

 

آلومینیومی:

 

سیم و کابل-https://www.kamancableco.com/

به دنبال بالا تر رفتن قیمت مس و کم یاب شدن این فلز گران بها، تولید کنندگان به دنبال جایگزین مناسب برای مس بودند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که آلومینیوم میتواند جایگزین مناسبی برای مس باشد. از کابل آلومینیوم در توزیع و انتقال برق استفاده میشود. اما باید به این نکته نیز توجه کنید که برای سیم کشی های داخلی نمی توانید از کابل افشان آلومینیومی استفاده کنید. مزیت جایگزینی کابل آلومینیومی به جای کابل مسی عبارتند از:

قیمت مناسب کابل های آلومینیومی

پایین بودن وزن آن ها

احتمال سرقت کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی بسیار کمتر است.

برای تیر های برق هوایی که از کابل های آلومینیومی استفاده میکنند.

راه های تشخیص این کابل از کابل های دیگر

کابل های افشان با کابل های مفتولی دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

این کابل ها از لحاظ مقاومت الکتریکی با هم متفاوتند. مقاومت هادی در کابل های افشان نسبت به کابل های معمولی بیشتر است و این موضوع در متراژ های بالا مشکل ساز می شود.

کابل های مفتولی در مکان هایی مورد استفاده قرار میگیرند که به طور ثابت و زمینی نصب شوند اما کابل های افشان برای مکان متحرک استفاده میشود.

زمانی که لازم باشد کابل ها در هم پیچیده شوند، کابل های افشان گزینه ی مناسب تری هستند زیرا از انعطاف بالایی برخوردار هستند.

بیشتر بخوانیم :خرید سیم برق

تفاوت کابل افشان و مفتول

اصولا تفاوت هایی میان کابل افشان و مفتول وجود دارد که لحاظ نمودن آن در هنگام انتخاب و خرید مفید خواهد بود. یکی از مشخصه هایی که به منظور گروه بندی یا تمایز کابلهای برق فشار ضعیف به کار برده می شود، شکل هادی به کار رفته در آنهاست. تفاوت در ساختار هادی کابل بالطبع سبب تغییر در پاره ای از ویژگی های مکانیکی و الکتریکی آن می شود. به طور کلی دو حالت افشان و مفتولی برای بسیاری از کاربران کابل برق آشنا هستند.

در ادامه به بعضی از فاکتورهای موثر در تمایز این دو گونه کابل اشاره می گردد. مهم ترین تفاوتی که در نگاه اول به چشم می آید انعطاف پذیری کابل است. ساختار هادی افشان موجب انعطاف پذیری بیشتر آن نسبت به نوع مفتولی می شود.

در مکانهایی که کابل متحرک است یا به صورت مکرر پیچانده می شود (ماننده پریزهای صنعتی سیار) بدیهی است که گزینه مناسب کابل افشان خواهد بود. از طرفی برای نصب ثابت و زمینی کابل مفتولی انتخاب بهتری به نظر می رسد.

از دیدگاه پارامترهای الکتریکی نیز تفاوت میان کابل مفتولی و افشان وجود دارد. مقاومت اهمی آشناترین شاخصه الکتریکی برای سیم و کابل برق است. در هادی افشان به دلیل پیچش تارها، طول هر یک از آنها از طول کل کابل بیشتر است و این موضوع مهم ترین دلیل تفاوت مقاومت الکتریکی در واحد طول بین کابل افشان و مفتولی می باشد.

به عنوان نمونه هادی مفتولی به سطح مقطع 6 میلیمتر مربع در دمای 20 درجه سانتی گراد (سلسیوس) دارای مقاومت 3.08 اهم بر کیلومتر است؛ در حالی که برای هادی افشان در همین سایز عدد 3.3 بیان شده است. تفاوت زیاد چشمگیر نیست؛ اما ممکن است در موارد خاص یا متراژ بالا تاثیر خود را بیشتر نمایان سازد.

از دیگر مشخصات مورد توجه می توان به مقاومت در برابر خوردگی اشاره نمود که شواهد از عملکرد بهتر کابل مفتولی از این منظر حکایت دارد.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که یک شکل دیگری هم برای هادی کابل برق وجود دارد که به نیمه افشان یا چند مفتولی معروف است. این کابل دارای ویژگیهایی مابین دو نوع مفتولی و افشان است. مثلا از نظر کمیات الکتریکی به مفتولی نزدیکتر است؛ اما منعطف تر از آن عمل می کند.

کمان کابل تولید کننده ی انواع سیم و کابل از جمله کابل های افشان و کابل های مفتولی و.. است که در زمینه ی فروش سیم و کابل گوی سبقت را از رقبا ربوده است. کارشناسان با تجربه و مجرب مشتریان را به خوبی راهنمایی میکنند که سیم و کابل مورد نظرشان را خریداری کنند. کارکنان خبره و کارشناسان با تجربه ی کمان کابل از امتیازات ویژه کمان کابل نسبت به سایر رقبا است.

 

صنایع کابل کمان

صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود. این واحد در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد. این شرکت توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد.
بستن منو