سیم افشان

سیم افشان - کمان کابل

سیم برق به عنوان یک منتقل کننده جریان الکتریسیته عمل می کند، و در انواع متعددی در دسترس افراد قرار می گیرندکه بر اساس نوع کاربرد مورد استفاده قرار گرفته و نیاز ایشان را رفع می نماید. هر کدام از این سیم ها دارای یک نام است که آن را در دسته بندی مربوط به خود قرار می دهد و برای شناخت بهتر افراد از سایرین متمایز می شود‌. این نام گذاری بر اساس مولفه هایی چون نوع عایق، جنس هادی، شکل هادی و …..مرتبط با سیم صورت می پذیرد. با کنار هم قرار دادن حروف مربوطه به هریک از از این مولفه ها می توانیم نام گذاری سیم مرتبط را انجام دهید.

سیم افشان یکی از همین انواع سیم ها است که بر اساس مولفه های مربوطه اش نام گذاری شده است‌. این رشته سیم متشکل از تعداد بسیار زیادی رشته ی مسی انعطاف پذیر است‌‌ .که موظف به انتقال جریان الکتریکی است .

انواع سیم ها:

_ سیم مفتولی یا سیم تک لا

_ سیم افشان

_ سیم نیمه افشان

انواع سیم افشان

 • سیم افشان مسی
 • سیم افشان آلمینیومی
 • سیم افشان آلمینیومی با پوشش مسی

سیم افشان چیست - کمان کابل

ویژگی های سیم های افشان:

سیم های افشان ویژگی های منحصر بفرد بسیاری را در خود جای داده است. همین موضوع موجب به کار گیری آن در همه پروژه های ساختمانی، صنایع مختلف و البته تجهیزات متعدد الکتریکی و الکترونیکی به جهت برق رسانی شده است. تولید انواع متعدد این دسته از سیم ها وابسته به نوع کارآیی آن ها می باشد. از خصیصه های برجسته این سیم ها میتوان به منعطف بودن آن ها اشاره نمود. این سیم ها به عنوان هادی جریان الکتریکی در رده های اولیه قرار می گیرند.

سیم افشان مسی

سیم افشان مسی - کمان کابلسیم های مسی از دو قسمت تشکیل شده اند، یک قسمت را فلز مس که به شکل رشته هایی در وسط یا مغز سیم قرار دارد و به عنوان هادی از آن  سخن به میان می آید تشکیل داده است و قسمت دیگر روکش عایق بوده از هادی محافظت می نماید و با عایق هایی از جنس pvc پوشیده شده اند تا مانع از هدر رفت جریان به بیرون گردد.

عموما سیم های مسی بر اساس نوع استفادشان در ضخامت های متعدد و سطوح مقطعی مختلفی به تولید می رسند. در این روند نیاز است تا سیم های مسی به صورت رشته ای و با ضخامت کم  آماده سازی شوند. تاکید بر این موضوع به این دلیل است که هر چه رشته سیم های مسی نازک تر باشند؛ در حین انتقال انرژی انعطاف لازم را برای کاربرد های متعدد و عبور کردن از مناطق با پیچیدگی زیاد را برای مصرف کننده ایجاد می کند. البته توجه داشته باشید که همیشه استفاده از سیم های نازک کاربردی نخواهد بود. یکی از سیم های مسی پر کاربرد ؛ سیم مسی افشان است که از پیچانده شدن تعداد بسیاری سیم های نازک و مسی نرم به یکدیگر آماده سازی می شوند. این سیم های دارای انعطاف بالایی بسیار بالایی بوده و در مصارف متعددی کاربرد دارند.

یکی از ویژگی های سیم های مسی افشان مقاومت الکتریکی بالا در آن هاست. به دلیل نوع پروسه تولید این نوع سیم ها طول سیم بسیار بلند خواهد شد. هر چه که طول سیم افزایش یابد مقاومت الکتریکی در سیم نمودار نزولی در پیش می گیرد. در این روند طول به دلیل افزایش حرارت در سیم ها طول عمر آن ها  کاهش پیدا خواهد کرد. متاسفانه گاهی فروشندگان سیم هاس آلومینیمی را به جای سیم ها مسی در اختیار شما قرار می دهند. توجه نمایید با بررسی برخی فاکتورها می توانید به سهولت سیم های مسی را از آلومینیومی تشخیص دهید :

_ رنگ سیم های مسی و آلومینیومی کاملا همانند فلزهایشان بوده و از طریق رنگ به راحتی می توانید جنس آن را تشخیص بدهید؛

_ کابل مسی را در دست بگیرید نسبت به سیم آلومینیومی با وزن بیشتری را متحمل گردید؛

_ سیم های مسی هم در قالب افشان، نیمه افشان و مفتول می باشد در صورتی که آلومینیومی اغلب به صورت نیمه افشان در دسترس قرار دارد.

چه چیزی سیم افشان مسی را انعطاف پذیر می کند:

معمولا کابل های قدیمی و سنتی فقط از یک رشته واحد تشکیل می شدند. از همین رو ا انعطاف بسیار کمی دارا بوده و در جریان هادی از موفقیت اندکی برخوردار بودند. ولی سیم های افشان از جمله کابل های صنعتی بشمار می آید که با صفت کابل چند هسته ای و یا چند رشته ای با انعطاف بسیار بالا شهرت یافته است. هسته داخلی سیم های افشان را سیم های مسی رشته رشته و بسیار نازک و پیچیده شده به دور هم تشکیل داده است که به واسطه یک محافظ روکش شده است. این سیم های نرم در کاربردهای متعددش در طی پیچش و خمیدگی که در ضمن کار دچار شده بسیار مقاوم است و به راحتی نمی شکند. سیم افشان موفقیت خود را در صنعت تا میزان زیادی مدیون انعطاف پذیری بالایش می باشد .

سیم افشان مسی - کمان کابل

محافظ سیم افشان چیست؟

رشته سیم ها بکار رفته در مغز سیم های افشان به واسطه ماده پلیمری پی وی سی به عنوان یک عایق عمل  می کند. این پلیمر از نوع پلیمر pvc / c است .در اغلب مواقع از سیم های افشان برای استفاده درون وسیله های برقی و نیز محافظت نمودن از سیم های روشنایی بخش در فضاهای خشک درون لوله بر در زیر و روی گچ به کار می آیند.

سیم افشان آلومینیومی

سیم افشان آلومینیومی - کمان کابلبا افزایش قیمت بی سابقه ای که فلز مس پشت سر گذاشته است، تولید کنندگان را به آن وا داشته تا یک فلز دیگر را با برآورد هزینه ای پایین تر به عنوان یک جایگزین برای مس قرار دهند. این جایگزینی در سیستم های انتقال و توزیع برق روندی مناسب بود که با پیاده سازی قیمت کابل های برق را تا میزان قابل توجهی کاهش داد. اما در مصرف عمومی و سیم کشی های داخلی بخصوص در هادی های افشان و مقاطع کوچک با نقص و برخی ایرادات فنی همراه است.  فلز آلومینیوم نمی تواند به خوبی فلز مس غلطک پذیر باشد زیرا؛ رشته های نازک نمی توانند با نیروهای لازم روبرو شوند. آلومینیوم نسبت به مس از استقامت کمتری برخوردار بوده و اگر در صورت نیاز بر روی آن کار های مکانیکی انجام گردد، رسانایش تغییر حالت خواهد داد.

طبق الزامات استانداردهای ملی ایران جنس هادی افشان یا منعطف گروه ۵ و ۶ باید از فلز مس باشد و بکار گیری آلومینیوم در هادی سیم فقط منحصر به هادی های مفتولی و نیم افشان بوده و تا میزان ۱۰ میلی لیتر مجاز اعلام شده است. فلز آلومینیوم با دارا بودن مقاومت الکتریکی بالا در معرض اکسید و یا خورده شدن در مجاورت با دیگر فلزها، امکان خروج از قسمت اتصال در صورت تغییرات و یا شوک های دمایی، بالا بودن ضریب انبساط خطی و قطع شدن رشته های هادی تحت تاثیر فشار اتصالات، بهره بردن از آن در هادی های نوع افشان مناسب نمی باشد. اما در کنار معایب گفته شده سیم های افشان آلومینیومی روی کار آمده و با مزایای بسیاری همراه می باشد.

مزایای سیم افشان آلومینیومی

 • سیم های افشان آلومینیومی دارای وزن سبک تری نسبت به سیم های افشان مسی دارد و در ضمن کار راحت می توان آن ها را در دست جابه جا کرد
 • کابل های آلمینیومی از لحاظ برآورد قیمت نسبت به کابل های مسی در رده بسیار پایین تری قرار گرفته و در نتیجه مرغون بصرفه می باشد
 • سیم های آلومینیومی افشار نسبت به نوع مسی منعطف تر می باشند .
 • هدایت الکتریکی یکنواختی در آن جریان دارد
 • احتمال سرقت در این نوع از سیم های افشان نسبت به نوع مسی بسیار پایین تر است

 

انواع و کاربرد سیم افشان

سیم های افشان بر اساس،مشخصه و  ولتاژ نامی در دسته بندی در ۲ دسته بندی قرار داده می شوند :

 • سیم های افشان با ولتاژ نامی ۴۵۰/۷۵۰ ولت

از این دسته از سیم ها جهت بهره بردن در وسایل برقی  حفاظت نمودن از سیستم های روشنایی و در قسمت های خشک و دور از رطوبت، درون لوله ها و بر روی گچ ها پیاده سازی می شود‌.

 • سیم ها افشان ب ولتاژ نامی ۳۰۰/۷۵۰ ولت

از این نوع سیم های افشان با این میزان از ولتاژ در داخل لوله و زیر یا روی گچ و درون لوله های خرطومی بهره گرفته می شود. لازم بذکر است که هادی بکار گرفته  شده در انواع سیم های افشان بر مبنای الزامات استاندارد مرتبط به کلاس ۵ که همان هادی افشان یا هادی انعطاف پذیر است و یا کلاس ۶ که همان هادی بسیار افشان می باشد، قرار داده می شود‌.

سیم افشان آلومینیومی - کمان کابل

استاندارد سیم افشان

برای سنجیدن میزان کیفیت سیم های افشان باید به بررسی رعایت استاندارد در آن ها بپردازیم. مقاومت یکی از موارد مهم در سنجش استاندار سیم افشان به حساب می آید. میزان مقاومت سیم و کابل برق با مقدار فلز هادی بکار گرفته شده در شرایط عکس قرار دارند. بدر این صورت؛ بقدری که میزان هادی بکار گرفته شده در سیم افشار در رده بالاتری قرار داشته باشد، با مقاومت پایین تری در انتقال جریان الکتریسیته روبرو خواهید شد. در سیم های افشان فلز مس و یا آلومینیوم به عنوان هادی تعبیه می گردد. قیمت سیم های افشان را همین استاندار ها یعنی مرغوبیت و خلوص سیم بکار گرفته شده در مغز سیم ها تعیین می نماید.

در صورت عدم رعایت استاندارد ها در سیم های افشان مطمئنا سیم های تقلبی و بدور از کیفیت در پیش روی ما قرار خواهد گرفت اما متاسفانه با در بر داشتن هزینه کمتر از طرف بسیاری از افراد مورد استقبال قرار خواهند گرفت. بکارگیری این نوع از سیم ها سبب افزایش خسارات شبکه برق در قسمت توزیع و در نتیجه موجب آتش سوزی های عظیم و گاهی غیرقابل جبران می گردد. سیم های افشان نامرغوب با کمترین میزان کیفیت سبب جرقه زدن و آتش سوزی های بسیاری گردیده است؛ این آمار به قدری نگران کننده است که سازمان آتش نشانی بیشتر از ۵۰ درصد وقایع آتش سوزی را به این مورد مرتبط دانسته است.

مشخصات سیم افشان

سیم های افشان با دارا بودن هادی با جنسیت مس آنیل شده با درصد بالا خلوص در دسته گروه ۵ تولید شده و در بازار ارائه گردیده است. اگر بخواهیم این سیم ها را نسبت به سایر سیم ها تشخیص دهیم و از یکدیگر مجرا کنیم می توانیم به عبارت های روی آن مراجعه نماییم.

اگر در زمان خرید سیم با عبارات MH و AF حک شده بر روی سیم مواجه شدید؛ آن سیم را به عنوان سیم افشان بشناسید. توجه داشته باشید خصیصه های به کار گرفته شده در سیم های افشان باید از الزامات استاندار ملی ایران با شماره ISIRI یا استاندارد بین المللی با شماره IEc ۶۰۲۲۸ نشات گرفته باشد و پروسه تولیدش مطابق با آن ها پیش رفته باشد.

سیم افشان - کمان کابل

تفاوت سیم افشان و سیم مفتولی

 • سیم ها افشان در مقایسه با سیم های مفتولی دارای انعطاف بیشتری است به همین سبب سیم های افشان را در داکت های زیرزمینی، تابلوهای فرمان و ماشین آلات که نیازمند سیم های افشان با انعطاف پذیری بالا هستن بکار گرفته می شود.
 • منعطف بودن سیم ها افشان سبب گردیده است تا در مکان تحرک بالا است و دارای پیچش مکرر است، این نوع سیم ها به عنوان تنها و یا بهترین گزینه مطرح گردند.
 • مقاومت الکتریکی موجود در سیم های افشان نسبت به سیم های مفتولی مقداری بالاتر بوده و این تفاوت اندک در میزان مقاومت ریشه در وجود رشته های هادی و طول تاب معین در هادی سیم های افشان است.
 • این تفاوت در مقاومت بسیار اندک است اما همین میزان اندک در متراژهای بالا و یا موارد ویژه به طور چشمگیری خودنمایی خواهد کرد.

 

سوالات متداول

انواع سیم افشان کدام است ؟

 • سیم افشان مسی
 • سیم افشان آلمینیومی

سیم افشان آلمینیومی با پوشش مسی

چه چیزی سیم افشان مسی را انعطاف پذیر می کند ؟

معمولا کابل های قدیمی و سنتی فقط از یک رشته واحد تشکیل می شدند. از همین رو ا انعطاف بسیار کمی دارا بوده و در جریان هادی از موفقیت اندکی برخوردار بودند. ولی سیم های افشان از جمله کابل های صنعتی بشمار می آید که با صفت کابل چند هسته ای و یا چند رشته ای با انعطاف بسیار بالا شهرت یافته است.

محافظ سیم افشان چیست؟

رشته سیم ها بکار رفته در مغز سیم های افشان به واسطه ماده پلیمری پی وی سی به عنوان یک عایق عمل  می کند. این پلیمر از نوع پلیمر pvc / c است .در اغلب مواقع از سیم های افشان برای استفاده درون وسیله های برقی و نیز محافظت نمودن از سیم های روشنایی بخش در فضاهای خشک درون لوله بر در زیر و روی گچ به کار می آیند.

صنایع کابل کمانمشاهده نوشته ها

Avatar for صنایع کابل کمان

صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود. این واحد در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد. این شرکت توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =