شناخت انواع کابل ها
شناخت انواع کابل ها

هر نوع هادی كه بتواند جریان برق را از خود عبور دهد و توسط موادی نسبت به محیط اطراف خود عایق شده باشد به طوری كه ولتاژسطح عایق نسبت به زمین برابر صفر بوده و خود هادی نسبت به زمین دارای ولتاژ فازی باشد را كابل گویند.

ساختمان كابل :

هر كابل معمولا از سه قسمت زیر تشكیل شده است
1- هادی كابل
2- عایق كابل
3- غلاف كابل

قسمت اصلی كابل است كه جریان الكتریكی را هدایت می كند.جنس این هادی ها معمولا از مس و آلومینیوم است.هادی كابل ممكن است به صورت رشته ای ، مفتولی ، گرد یا مثلثی باشد.حالت های مختلف هادی كابل را با علامت های اختصاری استاندارد شده نشان می دهند كه عبارتند از : حرف R نشان دهنده گرد بودن هادی است و حرف E نشان دهنده مفتولی تك رشته ای بودن هادی كابل بوده و هادی مثلثی شكل را با حرف S و هادی افشان یا چند رشته ای را با حرف M نشان می دهند.

عایق كابل :

متناسب با نوع مصرف عایق كابل از مواد مختلف ساخته می شود.این مواد عبارتند از :

1- كاغذ های آغشته به روغن های مخصوص
2- مواد لاستیكی
3- مواد PVC كه پرمصرف ترین عایق ها برای كابل ها عایق PVC است كه آنرا پروتودور نیز می نامند.نوع دیگری از این مواد PET نام دارد كه آنها هم برای عایق كابل استفاده می شوند.این دو نوع ماده كاملا شبیه هم هستند با این تفاوت كهه عایق های PVC نسوز و عایق های PET قابل اشتعال هستند.

غلاف كابل :

غلاف به لایه یا لایه هایی بر روی كابل گفته می شود كه می توانند عایق كابل را در مقابل انواع نیروهای مكانیكی محافظت كرده و همچنین از نفوذ رطوبت به داخل كابل جلوگیری نمایند.این غلاف ها می توانند بسته به محل مورد استفاده انواع PVC ، آلومینیومی ، سربی و یا فولادی باشند.

صنایع کابل کمان

صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود. این واحد در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد. این شرکت توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد.
بستن منو