قیمت انواع کابل برق

کابل های برق به عنوان تجهیزاتی پر کاربرد در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. آشنایی با انواع کابل برق و عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن ها تا حد زیادی می تواند به انتخاب کابل مناسب برای مصارف مورد نظر تان و نیز برآورد بودجه مورد نیاز برای پروژه های مختلف کمک می کند. در این گفتار به بررسی قیمت انواع کابل برق می پردازیم و معیار های تعیین کننده در نوسان قیمت این محصولات را بیان خواهیم کرد.

قیمت انواع کابل برق مسی

انواع متفاوتی از کابل های مسی وجود دارند که طبق قیمتی گسترده ای را پوشش می دهد. استفاده از مس به عنوان هادی یکی از رایج ترین انتخاب ها برای تولید انواع کابل است، چون فلز مس از دیگر فلزاتی که در تولید کابل مورد استفاده قرار می گیرند گران تر است و قیمت آن نوسانات بیشتری دارد، کابل های مسی از نمونه های آلمینیومی و… قیمت بالاتری دارند. اما چون کابل های مسی انواع متعددی دارند بر حسب نوع کابل و ویژگی های آن قیمت انواع کابل برق مسی متفاوت است. هر کدام از  انواع رایج کابل مسی مانند کابل های افشان، نیمه افشان، مفتولی، سه فاز و… به دلیل ویژگی های خاص خودشان مانند میزان رسانایی، میزان انعطاف، دوام، مقاومت و… متفاوت هستند. بنابراین به طور کلی قیمت انواع کابل برق مسی با توجه به فاکتور های متعددی مانند نوع عایق، سطح مقطع، میزان انعطاف، ولتاژ اسمی و… تعیین می شود. از آنجایی که قیمت مس و به طبق لن کابل های مسی به دلیل نوسانات زیاد عدد ثابت و مشخصی نیست از ارائه قیمت عددی و دقیق برای این کابل ها معذوریم.قیمت انواع کابل برق - ;lhk - ;hfg

قیمت انواع کابل برق سه فاز

کابل های برق سه فاز جز کابل های پر کاربرد هستند و در صنعت و ساختمان سازی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. قیمت انواع کابل برق سه فاز بر اساس نوع هادی آن که می تواند مسی و یا آلمینیومی باشد ( جنس مشی آن گران تر است ) و نیز سطح مقطع، طول سیم، نوع عایق، برند سازنده و… متغیر است. درباره قیمت کابل برق سه فاز می توان گفت چون این کابل ها از تعدادی سین مسی به هم تابیده تشکیل شده اند و باید ولتاژ و جریان الکتریکی قدرتمندی را منتقل کنند، عمدتا قیمت آن ها نسبت به کابل های تک رشته و کابل های برق معمولی بیشتر است.

قیمت انواع کابل برق افشان

کابل های افشان دسته ای از کابل های برق هستند که به دلیل روکش و عایق نرم و هم چنین چند رشته ای بودن از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند کابل های افشان با وجود انعطاف پذیری بالا، قدرت رسانایی خوبی دارند و در شکل و اندازه قطر مقطع متنوعی تولید می شوند. انعطاف پذیری بالای کابل های افشان در کنار دوام و ماندگاری بالا و رسانایی و مقاومت مطلوب آن ها را به گزینه های محبوبی برای استفاده به عنوان کابل رابط در تجهیزات سنتی، پمپ های شناور چاه آب، فرمان کنترل و… مناسب کرده است. از آنجایی این کابل ها بسیار منعطف هستند و به دلیل چند رشته ای بودن در صنایع مصارف متفاوتی دارند معمولا در سطح مقطع مساوی قیمت بالا تری نسبت به سیم های مفتولی و… دارند. البته با توجه به نوسانات بازار، تغییر قیمت مواد اولیه، عرضه و تقاضا و… تعیین قیمت انواع سیم ها و کابل ها به صورت روزانه تعیین می شود و نمی توان قیمت ثابتی را برای آن ها اطلاق کرد.قیمت انواع کابل برق -

قیمت انواع کابل برق آلومینیومی

از آنجایی که فلز مس به عنوان رایج ترین نوع رسانا برای تولید انواع کابل برق فلز گران قیمتی است و در مقطعی ممکن است کمیاب شود، استفاده از فلزات دیگر به ویژه آلومینیوم برای تولید کابل های برق رواج یافت، در باره قیمت انواع کابل برق آلومینیومی می توان گفت که به خاطر ارزان تر بودن آلمینیوم و ثبات نسبی قیمت این فلز نسبت به مس کابل های آلمینیومی از کابل های مسی قیمت پایین تری دارند. کابل های آلومینیومی انواع متفاوتی دارند، با توجه به ویژگی های دیگر این کابل ها مانند میزان مقاومت، نوع آلیاژ به کار رفته در ساختار کابل، سطح مقطع و طول کابل، تک شاخه یا چند شاخه بودن کابل، افشان یا مفتولی بودن کابل، با روکش یا بدون روکش بودن کابل، جنس روکش و… قیمت کابل های آلومینیومی متفاوت خواهد بود. قیمت انواع کابل های آلومینیومی نیز ممکن است تحت تاثیر نوسانات اقتصادی تغییر کند؛ بر همین اساس نمی توان قیمت ثابت و واحدی را برای آن ارائه داد.

قیمت انواع کابل برق

قیمت کابل های برق تحت الشعاع پارامتر های بسیاری است. انواع کابل های برق از لحاظ کاربرد، میزان جریان و ولتاژ عبوری، جنس هادی رسانا و عایق، تعداد رشته ها ،نوع کاربرد ، میزان دوام  ویژگی های متعددی دارند و بر اساس همین ویژگی ها، قیمت های متفاوتی نیز دارند. تعیین قیمت انواع کابل های برق بسته به نوع فروش آن ها ( کلافی، حلقه ای  متری و… ) متفاوت است؛ هم چنین قیمت هر واحد کابل برق تحت تاثیر پارامتر های گفته شده و نیز پارامتر های دیگر مانند نوع مصرف و برند تولید کننده و… متفاوت خواهد بود. از طرف دیگر چون کابل های برق تجهیزاتی مصرفی و ضروری هستند و کاربرد های زیادی در روزمره دارند، دائما باید تولید و برای مصرف عموم به بازار عرضه شوند؛ بنابراین پارامتر هایی مانند میزان عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه، نوسانات بازار و… نیز در تعیین قیمت نهایی کابل های برق موثر هستند. لذا شما با یک سرچ در گوگل می توانید از قیمت روز این تجهیزات اطلاع یابید.

تعریف سیم و کابل برق

 امروزه انواع سیم ها و کابل های برق تجهیزات بسیار پر کاربرد و مهمی هستند که جزء عضو های جدایی نا پذیر انواع شبکه ها و مدار های برق قدرت شده اند. سیم و کابل های برق نقش به سزایی در زندگی روزمره ما دارند. این تجهیزات از سیم‌کشی خانه ها گرفته تا سیم های هندزفری و… در همه جای زندگی ما کاربرد گسترده دارند. سیم و کابل دارای مفهوم کاملا متفاوتی هستند اما بسیاری از افراد این دو تجهیز را باهم اشتباه می گیرند. درست است که هم سیم های برق و کابل های برق از‌ هادی ( مسی یا آلومینیومی ) مشترکی برای انتقال جریان الکتریکی ساخته شده ‌اند، اما تفاوت اساسی بین این دو تجهیز است. در عبارتی ساده و کوتاه درباره ساختار سیم و کابل برق می توان گفت که سیم برق یک تک رسانا است که از یک رشته‌ هادی ( مسی یا آلومینیومی ) ساخته شده و با لایه ‌ای از عایق نیز پوشیده شده است اما کابل برق از دو یا چند ‌هادی ( مسی یا آلومینیومی ) عایق بندی شده، تشکیل شده است که آن هادی ها به هم تابیده شده اند. در ادامه به تعریف این دو تجهیز الکتریکی می پردازیم.قیمت انواع کابل برق -

 • سیم برق چیست؟

سیم برق از دو بخش ‌هادی ( مسی یا آلومینیومی ) و یک عایق تشکیل شده است.‌ بخش هادی الکتریسته سیم برق به منظور انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر است. عموما درباره جنس هادی می توان گفت که از مس و یا آلومینیوم است و هدف قرار گیری این فلزات در هادی سیم به دلیل هدایت بهتر جریان برق نسبت به سایر فلزات است. عایق سیم از مواد پلاستیکی که عموما PVC است، ساخته می شود؛ این بخش از سیم به صورت یک لایه نازک روی ‌هادی قرر می گیرد. سیم ‌های برق بر‌اساس قطرشان (بر حسب میلی متر مربع) اندازه ‌گیری می ‌شوند. برای مثال سیم‌ های برق با قطر ۱۰ الی ۲۰ میلی متر مربع در کاربرد های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. در نظر داشته باشید که سیم‌ های برق با قطر بزرگ تر قاعدتا جریان برق بیشتری دارند و به همین دلیل با سوزاندن فیوز ممکن است که به لوازم خانگی آسیب برسانند. سیم ‌های برق معمولا جهت انتقال سیگنال ‌های الکتریکی و مخابراتی به کار گرفته می شوند.

 • کابل برق چیست؟

زمانی که دو یا چند رشته ‌هادی توسط ماده عایق، عایق بندی شده باشند، کابل برق نامیده می شوند. کابل برق به طور کلی به یک یا چند سیم که هدایت جریان برق را بر عهده دارند اطلاق می شوند. متداول ترین فلزات مورد استفاده به عنوان‌ هادی در کابل های برق، فلزات مس و آلومینیوم با خلوص بالا هستند. عمدتا کابل‌ های برق جهت انتقال نیرو، سیگنال ‌های الکتریکی و مخابراتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های برق بر اساس نوع عایق، میزان ولتاژ و جریان عبوری و کاربرد هایشان در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرند. طبقه بندی های مختلفی برای شناختن انواع و کاربرد های کابل های برق صورت گرفته است.کابل‌ های برق انواع زیادی دارند و برای هر کاربرد باید از کابل متناسب با آن استفاده کرد.

انواع سیم و کابل برق

برای آشنایی با انواع سیم و کابل های برق، بهتر است بدانید که فاکتور های متعددی در دسته ‌بندی آن ‌ها مانند سطح ولتاژ، نوع‌هادی و ساختار آن، نوع عایق، نوع روکش، حفاظت الکتریکی، نوع کاربرد، نوع حفاظت مکانیکی، استاندارد و تعداد رشته ها دخیل اند. در متن زیر بر حسب این فاکتور ها انواع سیم ها و کابل های برق را شرح داده ایم.

 • انواع سیم برق

سیم های برق از جنبه های گوناگونی در طبق بندی های مختلف قرار می گیرند. معیارهای متنوعی برای تعیین انواع مختلف کابل برق وجود دارد از جمله این معیارها می توان به جنس رسانا یا عایق، منعطف یا غیر منعطف بودن سیم، نوع کاربرد، محل کاربرد و… اشاره کرد. بر اساس معیار های مختلف و در یک تقسیم بندی کلی انواع سیم های برق شامل موارد زیر هستند.

 • سیم های افشان یا سیم های انعطاف ‌پذیر
 • سیم های نیمه افشان
 • سیم های مفتولی یا سیم های خشک
 • سیم کواکسیال

سیم غلاف غیر فلزی

 • انواع کابل برق

کابل های برق یکی از مهم ترین تجهیزات ساختمانی و صنعتی به حساب می آیند که انواع متنوع و کاربرد های متفاوتی دارند. یک کابل برق مجموعه ای از یک یا چند سیم برق بهم تابیده است که عایق بندی شده و برای هدایت جریان الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. کابل های برق انواع بسیار گوناگونی دارند. تنوع زیاد کابل های برق به خاطر تقسیم بندی متفاوت این کابل ها به وجود آمده است. کابل های برق بر اساس معیار های متفاوتی طبقه بندی می شوند، بعضی از کابل های برق ممکن است بر اساس معیار های مشترک در دو یا چند گروه هم قابل طبقه بندی باشند. در یک تقسیم بندی کلی، کابل های برق را می توان به انواع زیر تقسیم بندی کرد:

 • کابل برق هوایی
 • کابل برق زمینی
 • کابل برق ساختمانی
 • کابل برق پروتودور
 • کابل برق دریایی
 • کابل برق فشار قوی یا HV
 • کابل برق فشار متوسط یا MV
 • کابل برق فشار ضعیف یا LV
 • کابل برق ساختمانی
 • کابل برق ابزار دقیق
 • کابل برق ضد آتش
 • کابل برق مسلح
 • کابل برق غیر مسلح
 • کابل برق های شیلد دار
 • کابل برق های بدون شیلد
 • کابل برق کواکسیال
 • کابل برق افشان
 • کابل برق نیمه افشان
 • کابل برق مفتولی
 • کابل برق فیبر نوری
 • کابل برق مخابراتی و…

قیمت انواع کابل برق -

سخن آخر

در این گفتار اطلاعاتی درباره انواع سیم و کابل برق به عنوان مهم ترین المان های برق کشی صنعتی و ساختمانی و قیمت این محصولات ارائه شد. از آنجایی که کابل ها و سیم های برق بر اساس معیار های متنوعی طبقه بندی می شوند، برای استفاده از این محصولات باید اطلاعات جامعی درباره کاربرد و ویژگی های آن ها کسب کنید. چرا که کابل های برق جز تجهیزاتی هستند که کیفیت آن ها می تواند نقش موثری در ایمنی انسان و صرفه جویی در هزینه ها داشته باشد. انتخاب یک کابل برق مناسب با نوع کاربرد، محل استفاده که کیفیت قابل قبول و قیمت مقرون به صرفه ای داشته باشد از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله انواع کابل های برق و عوامل موثر بر قیمت آن ها مورد بررسی قرار گرفت تا اطلاعات دقیق تری از ویژگی ها و قیمت های این کابل ها داشته باشید.

لذا ضروری است که هنگام خرید کابل های برق به تمامی نکات ارائه شده در این گفتار توجه داشته باشید.

انواع متفاوتی از کابل های مسی را نام ببرید ؟

انواع متفاوتی از کابل های مسی وجود دارند که طبق قیمتی گسترده ای را پوشش می دهد. استفاده از مس به عنوان هادی یکی از رایج ترین انتخاب ها برای تولید انواع کابل است، چون فلز مس از دیگر فلزاتی که در تولید کابل مورد استفاده قرار می گیرند گران تر است و قیمت آن نوسانات بیشتری دارد، کابل های مسی از نمونه های آلمینیومی و… قیمت بالاتری دارند.

انواع کابل آلومینیومی را نام ببرید ؟

کابل های آلومینیومی انواع متفاوتی دارند، با توجه به ویژگی های دیگر این کابل ها مانند میزان مقاومت، نوع آلیاژ به کار رفته در ساختار کابل، سطح مقطع و طول کابل، تک شاخه یا چند شاخه بودن کابل، افشان یا مفتولی بودن کابل، با روکش یا بدون روکش بودن کابل، جنس روکش و… قیمت کابل های آلومینیومی متفاوت خواهد بود. قیمت انواع کابل های آلومینیومی نیز ممکن است تحت تاثیر نوسانات اقتصادی تغییر کند؛ بر همین اساس نمی توان قیمت ثابت و واحدی را برای آن ارائه داد.

سیم و کابل برق چیست

امروزه انواع سیم ها و کابل های برق تجهیزات بسیار پر کاربرد و مهمی هستند که جزء عضو های جدایی نا پذیر انواع شبکه ها و مدار های برق قدرت شده اند. سیم و کابل های برق نقش به سزایی در زندگی روزمره ما دارند. این تجهیزات از سیم‌کشی خانه ها گرفته تا سیم های هندزفری و… در همه جای زندگی ما کاربرد گسترده دارند. سیم و کابل دارای مفهوم کاملا متفاوتی هستند اما بسیاری از افراد این دو تجهیز را باهم اشتباه می گیرند.

صنایع کابل کمانمشاهده نوشته ها

Avatar for صنایع کابل کمان

صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود. این واحد در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد. این شرکت توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =