قیمت سیم برق ساختمان

قیمت - سیم - برق - ساختمان - کمان - کابل

قیمت سیم برق ساختمان تحت تاثیر فاکتور های مختلفی مانند نوع سیم، نوع کاربرد آن، اندازه مورد نظر برای سیم، میزان ولتاژ و جریان عبوری، جنس رسانا و عایق و… وابسته است. بر اساس معیار های گفته شده و نیاز قیمت روز مواد اولیه، نوسانات بازار، میزان عرصه و تقاضا و… قیمت سیم برق ساختمان ها متفاوت است. سیم های برق ساختمان در انواع چند رشته و تک رشته برای مصارف رو کار و تو کار و نیز در انواع منعطف و مفتولی کاربرد های متفاوتی دارند و بر اساس نوع کاربرد شان قیمت های متنوعی نیز دارند.قیمت - سیم - برق - ساختمان - کمان - کابل

کیفیت سیم های برق ساختمان

کیفیت سیم های برق ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا علاوه بر اینکه کیفیت بالای محصولات باعث افزایش ماندگاری و بقای این محصولات می شود، می تواند تا حد زیادی از هزینه های طولانی مدت که به دلیل استفاده از سیم های بی کیفیت به افراد تحمیل می شود، جلوگیری کند؛ بنابراین انتخاب یک سیم برق با کیفیت هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و هم از نظر ایمنی سطح بالا تری دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

بهترین سیم های برق ساختمان کدام اند؟

انتخاب بهترین سیم های برق برای ساختمان به پارامتر های مختلفی بستگی دارد. نوع کاربرد سیم در ساختمان، قیمت سیم برق ساختمان، کیفیت انتقال داده ها، ایمنی و کارایی سیم، مقدار مورد نیاز از سیم و… همگی در انتخاب بهترین سیم های برق نقش دارد؛ اما به طور کلی می توان گفت که بهترین سیم های برق ساختمان سیم هایی هستند که جنس خوب و مقاوم، رسانایی مطلوب، تولید حرارت کم و ولتاژ و جریان مطلوبی دارند.

قیمت - سیم - برق - ساختمان - کمان - کابل

ویژگی سیم های برق ساختمان

سیم های برق ساختمان ویژگی های متفاوتی دارند، بر اساس همین ویژگی ها این سیم ها در بخش های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از شاخص ترین ویژگی های سیم برق ساختمانی به شرح زیر هستند.

 • ولتاژ سیم

سیم های مورد استفاده در ساختمان معمولا سیم های فشار ضعیف هستند و نیز سیم های آرت ساختمان ها در برابر صدمات مکانیکی مقاومت ایجاد می کنند، معمولا به رنگ آبی دیده می شود.

 • رنگ سیم

رنگ این سیم ها باید بر اساس فاز R قرمز، بر اساس فاز S زرد و بر اساس فاز T رنگ سیاه سیم های آرت ترکیب رنگ سبز و زرد و سیم های نول باید آبی باشند.

 • نوع سیم

نوع سیم های ساختمانی نیز یکی دیگر از ویژگی های سیم برق ساختمانی است که حتما باید به آن توجه شود تا متناسب با کاربردشان خریداری و استفاده شوند. سیم های برق ساختمانی عمدتا به دسته های افشان، نیمه افشان، مفتولی، علاف فلزی، غلاف غیر فلزی، کواکسیال، مخابراتی و… دسته بندی می شوند.

 • تعداد رشته

سیم های ساختمانی در انواع تک رشته و چند رشته وجود دارد؛ معمولا انواع تک رشته برای مصارف تو کار و نوع چند رشته آن برای مصارف رو کار مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب اوقات تعداد رشته و یکسری اطلاعات دیگر روی روکش سیم نوشته می شوند.

 • قیمت سیم برق ساختمان

قیمت سیم برق ساختمان هم یک مویژگی مهم است که برای خریداران این تجهیزات بسیار مد نظر قرار می گیرد. ولی توجه داشته باشید که قیمت را بر کیفیت سیم ارجعیت نبخشید تا محتمل هزینه های اضافی نشوید.قیمت - سیم - برق - ساختمان - کمان - کابل

انواع سیم برق ساختمانی

سیم برق از دو بخش ‌هادی (مسی یا آلومینیومی) و یک عایق تشکیل شده است.‌ بخش هادی الکتریسته سیم برق به منظور انتقال جریان الکتریکی و …از یک نقطه به نقطه دیگر است. عایق سیم های برق هم از رشته های هادی سیم محافظت می کنند این بخش از سیم به صورت یک لایه نازک روی ‌هادی قرار می گیرد. سیم ‌های برق معمولا جهت انتقال سیگنال ‌های الکتریکی و مخابراتی به کار گرفته می شوند. سیم های برق از جنبه های گوناگونی در طبقه بندی های مختلف قرار می گیرند و معیار های گوناگونی برای تعیین انواع مختلف سیم های برق ساختمانی و قیمت سیم برق ساختمان وجود دارد از جمله این معیار ها می توان به جنس رسانا یا عایق بودن سیم، منعطف یا غیر منعطف بودن سیم، نوع کاربرد سیم، محل کاربرد و… اشاره کرد. بر اساس معیار ها سیم های برق ساختمانی در یک تقسیم بندی کلی شامل موارد زیر هستند.

 • سیم های کواکسیال
 • سیم های نیمه افشان
 • سیم های غلاف غیر فلزی
 • سیم های مفتولی یا سیم های خشک
 • سیم های افشان یا سیم های انعطاف ‌پذیر

 

اجزا و جنس سیم برق ساختمانی

سیم های‌ برق ساختمانی شامل بخش ‌های مختلفی هستند. از جمله این بخش ها می توان به عایق، زره فلزی و ‌هادی اشاره کرد. در ادامه به معرفی اجزا و جنس سیم برق ساختمانی می پردازیم.

 • ساختمان هادی سیم ها: قسمت‌‌ هادی سیم ‌های برق از جنس مس، آلومینیوم و یا مس آنیل شده ساخته می‌ شود. هادی سیم ها از سیم مسی (CU) تقریبا خالص و با انعطاف پذیری بالا و یا از آلومینیوم (AL) ساخته می شوند.

سطح مقطع هادی سیم ها: سطح مقطع هادی سیم های برق با توجه به مقدار جریان برق عبوری و نوع کاربرد سیم ها، در اندازه های مختلف و شکل های متفاوت ساخته می شوند.

 • سطح مقطع دایره ای تک رشته با علامت (re) و چند رشته با علامت (rm).
 • سطح مقطع مثلثی سکتور تک رشته ای با علامت (se) و چند رشته ای با علامت (sm).

مقاطع استاندارد سیم های برق: ۰.۵ – ۰.۷۵ – ۱ – ۱.۵ – ۲.۵ – ۴ – ۶ – ۱۰ – ۱۶ – ۲۵ – ۳۵ – ۵۰ – ۷۰ – ۹۵ – ۱۲۰ – ۱۵۰ – ۱۸۵ – ۲۴۰ – ۳۰۰ – ۴۰۰ – ۵۰۰ – ۱۰۰۰ و… است.

 • عایق سیم های برق: عایق سیم ها و غلافی که روی سیم قرار می گیرند، معمولا از جنس پلاستیک cvp است. البته از عایق های دیگری مانند کاغذ، پلی اتیلن کراسلینک شده، پلی اتیلن و برخی دیگر از ترکیبات شیمیایی در بعضی سیم و کابل های مخصوص مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد عایق باید بر اساس شرایط کاری و محیطی و نیز نوع مصرفی که سیم ها دارند، از استحکام مکانیکی و استقامت کششی و مشخصه های الکتریکی و… لازم برخوردار باشند. سازنده سیم ها برای جلوگیری از اشتباه افراد و جهت تشخیص سیم ها از یکدیگر، عایق سیم های هادی را در رنگ های مختلف انتخاب و تولید می کنند.

قیمت - سیم - برق - ساختمان - کمان - کابل

برند های تولید کننده انواع کابل و سیم برق ساختمانی

پیش از خرید کابل و سیم برق های ساختمانی نکته بسیار حائز اهمیتی که وجود دارد که لازم است به آن توجه کنید، برند و یا مارک کابل و سیمی است که خریداری می کنید. برند های گوناگون تولید کنندگان کابل و سیم، در رقابتی سالم و تنگا تنگ با هم به تولید محصولات و یا بهتر است بگوییم تجهیزات الکترونیکی با سطوح کیفی متنوع پرداخته‌ اند. در کشور ما تعداد قابل توجهی شرکت تولید کننده کابل و سیم های برق وجود دارد که از نظر نوع و ظرفیت تولید، کیفیت محصولات و قیمت گذاری آن ها با هم فرق دارند. بسته به میزان رضایت مردم از این تولید سیم و کابل های برق این برند ها، محبوبیت آن ها نیز بیشتر می شود. با توجه به تعداد بالای این برند و یا مارک ها و شرکت‌ های تولیدی تجهیزات الکترونیک، فرصت ذکر نام همه ی آن ها در این مطلب وجود ندارد و نمی توان عنوان بهترین برند تولید کننده سیم و کابل برق را تنها به یک برند اختصاص داد. لازم است که مشتریان با دقت و بررسی کردن یکسری فاکتور ها بهترین برند تولید کننده سیم و کابل را انتخاب و این تجهیزات الکترونیک را از آن برند خریداری کنند. برخی از این فاکتور های مهم شامل مواد زیر هستند.

 • قیمت انواع کابل و سیم برق
 • استاندارد های سیم و کابل برق
 • کیفیت متریال به کار رفته در سیم و کابل
 • به کار گیری از تجهیزات به روز و دانش فنی در تولید
 • تجربه و سابقه فعالیت شرکت تولید کننده انواع سیم و کابل برق و…

نکات مهم در هنگام خرید سیم برق ساختمانی

زمانی که قصد انتخاب و خرید بهترین سیم برق ساختمانی را دارید، ابتدا باید نیاز های ساختمان و پروژه و نیز بودجه خود را به دقت بررسی کنید. انتخاب دقیق سیم برق ساختمانی منوط به آشنایی با بهترین برند تولید کننده سیم برق ساختمانی و نیاز سنجی دقیق است. شما باید هنگام انتخاب سیم برق ساختمانی برای سیم کشی ساختمان مورد نظرتان، تمامی نکات ایمنی و استاندارد های لازم درباره سیم و کابل های برق ساختمانی را در نظر داشته باشید. چرا که انتخاب نا درست و نا کارآمد کابل و سیم برق ساختمانی می تواند باعث بروز مشکلات و خسارت های سنگینی برای شما شود. ما در ادامه مطلب نکات مهمی که باید در انتخاب و خرید سیم و کابل های برق ساختمانی مد نظر داشته باشید را شرح داده ایم.

 • جنس هادی کابل و سیم: نکته مهم و اساسی که در انتخاب سیم و کابل های برق ساختمانی باید به آن توجه شود، جنس هادی سیم و کابل است. هادی مطلوب برای انتخاب سیم و کابل، از نوع مس آنیل شده است که نسبت به آلومینیوم و قلع ارجعیت دارد.
 • صاف و صیقلی بودن تمام سطح سیم و کابل: سطوح تمامی سیم و کابل های برق نباید دارای برجستگی و یا حتی فرو رفتگی باشد.
 • قطر مناسب کابل و سیم: هر سیم و یا کابل مسی با هر قطری به ویژه قطر زیاد عایق مناسب برق کاری نیست. البته هر چه که عایق کابل و سیم های برق ضخیم تر باشد، به همان میزان کابل و یا سیم در برابر حوادث مقاوم پذیرتر هم خواهد بود؛ اما این مسئله نمی تواند دلیلی بر داشتن کیفیت بالای آن محصول باشد. به خصوص که برخی از افراد سودجو با افزایش قطر عایق و کاهش ضخامت سیم هادی اصلی، درصدد این هستند تا میزان جرم سیم و کابل را نسبت به بقیه مدل های سیم و کابل موجود در بازار زیاد تر نشان دهند. بر همین اساس شما باید به دنبال سیم و کابل هایی باشید که سطح عایق آن ها نسبت به خود سیم و کابل زیاد تر نباشد.
 • قرار گیری هادی سیم و کابل: یکی از ویژگی های سیم و کابل های برش داده شده این است که هادی آن ها در مرکز سیم و کابل عایق قرار گرفته باشد. چرا که این مسئله نشان دهنده کیفیت بالای ساخت کابل و سیم های برق ساختمانی است.
 • محل خریداری سیم و کابل: سیم و کابل های برق مورد نیاز خود را حتما از فروشگاه های معتبر و به اندازه لازم خریداری کنید. در صورتی که شما نیاز به کابلی کشی در منزل و یا شرکت خود دارید و هیچ آشنایی نسبت به تجهیزات الکترونیکی ندارید، حتما از یک متخصص برق کار ماهر و آشنا در این زمینه کمک بگیرید.
 • به این نکته توجه داشته باشید که از فروشنده هایی که به دنبال این هستند تا با سنگین نشان دادن کابل و سیم های برق درصدد فروش محصولاتشان باشند، به هیچ عنوان چیزی خریداری نکنید.
 • حتما سیم و کابل های برق را از برند های معروف و مطرح خریداری کنید تا ضمانت نامه معتبری داشته باشند.

سوالات متداول

بهترین سیم های برق ساختمان کدام اند؟

انتخاب بهترین سیم های برق برای ساختمان به پارامتر های مختلفی بستگی دارد. نوع کاربرد سیم در ساختمان، قیمت سیم برق ساختمان، کیفیت انتقال داده ها، ایمنی و کارایی سیم، مقدار مورد نیاز از سیم و… همگی در انتخاب بهترین سیم های برق نقش داردانواع سیم برق ساختمانی نام ببرید

 • سیم های کواکسیال
 • سیم های نیمه افشان
 • سیم های غلاف غیر فلزی
 • سیم های مفتولی یا سیم های خشک

سیم های افشان یا سیم های انعطاف ‌پذیرویژگی سیم های برق ساختمان نام ببرید

 • ولتاژ سیم
 • رنگ سیم
 • نوع سیم
 • تعداد رشته
 • قیمت سیم برق ساختمان

 

صنایع کابل کمانمشاهده نوشته ها

Avatar for صنایع کابل کمان

صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود. این واحد در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد. این شرکت توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + نوزده =