سیم یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات در صنعت برق است که از یک (چند) رشته رسانا از جنس مس، آلومینیوم و یا سایر آلیاژ های رسانا و عایقی پلاستیکی تشکیل شده است. سیم ها انواع متنوعی دارند که وظیفه اصلی همه آن ها هدایت جریان الکتریکی است. در ادامه این گفتار اطلاعات جامعی در مورد انواع سیم، ویژگی ها و کاربرد های آن ها ارائه خواهیم داد.

نمایندگی سیم و کابل کمان

شرکت صنایع سیم و کابل کمان بزرگترین و شناخته شده ترین تولیدکننده انواع سیم و کابل در کشور می باشد. کابل کمان تولیدکننده انواع سیم های مفتولی تک رشته ، سیم های نایلونی و کیسه ای و سیم های ارت ساختمانی می باشد. کابل کمان مرکز فروش سیم و کابل در انواع مختلف و برای نیازهای مختلف کاربران می باشد.

لیست قیمت کابل افشان و کابل برق و سیم برق استاندارد و با کیفیت را از ما بخواهید.

سیم - کمان کابل

 • انواع سیم و کاربرد آن ها

سیم ها از دو بخش ‌هادی (مسی یا آلومینیومی) و یک عایق PVC تشکیل شده اند.‌ بخش هادی الکتریسته سیم به منظور انتقال جریان الکتریکی و… از یک نقطه به نقطه دیگر است. عایق سیم ها هم از رشته های هادی سیم محافظت می کنند، این بخش از سیم برق به صورت یک لایه نازک روی ‌هادی قرار می گیرد.

سیم ‌ها معمولا جهت انتقال سیگنال ‌های الکتریکی و مخابراتی به کار گرفته می شوند. سیم ها از جنبه های گوناگونی در طبقه بندی های مختلف قرار می گیرند و معیار های گوناگونی برای تعیین انواع مختلف سیم های برق ساختمانی و قیمت سیم برق ساختمان وجود دارد، از جمله این معیار ها می توان به جنس رسانا یا عایق بودن سیم، منعطف یا غیر منعطف بودن سیم، نوع کاربرد سیم، محل کاربرد و… اشاره کرد. بر اساس معیار ها سیم های برق ساختمانی در یک تقسیم بندی کلی شامل موارد زیر هستند.

 • سیم های نیمه افشان

سیم ‌های نیمه افشان تقریبا ساختاری مشابه سیم‌ های مفتولی دارند و در زمینه‌ های مشابهی هم کاربرد دارند. با این تفاوت که در کاربرد هایی که نیاز به انعطاف بیشتری نسبت به سیم مفتول باشد، از سیم های نیمه افشان استفاده می‌ کنند.

 • سیم های مفتولی یا سیم های خشک

سیم های مفتولی که به سیم های خشک نیز معروف هستند، یک رسانای منفرد اند که با یک لایه عایق PVC محافظت می‌ شوند و در صنعت ساختمان سازی بسیار کاربرد دارند. هم‌ چنین از این نوع سیم ها در سیم‌ کشی داخلی تابلو ها و توزیع کننده ‌های برق و کاربرد های این چنینی استفاده می ‌شود.

نصب سیم های مفتول یا سیم های خشک در زیر گچ و داخل لوله ها مجاز است. در فرکانس‌ های بالا از سیم های مفتولی استفاده می کنند و بهتر است بدانید که هزینه‌ سیم مفتول نسبت به انواع دیگر سیم کمتر است. لازم به ذکر است که ولتاژ نامی سیم های مفتول از ۳۰۰ تا ۷۵۰ ولت است.

 • سیم های افشان یا سیم های انعطاف ‌پذیر

سیم های افشان و یا سیم های انعطاف‌ پذیر شامل بسیاری از رشته‌ های نازک ‌هادی از جنس مس آنیل شده هستند که به هم تابیده شده ‌اند و توسط یک لایه عایق از جنس PVC محافظت شده ‌اند. این سیم‌ های افشان یا انعطاف پذیر در سیم‌ کشی ساختمان ها و در مواردی که به سیم هایی با انعطاف‌ پذیری بالا لازم باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

در جریان های یکسان سیم های افشان سطح مقطع بیشتری نسبت به سیم های مفتول دارند. لازم به ذکر است که ولتاژ نامی‌ سیم‌ های افشان از ۳۰۰ تا ۷۵۰ ولت است و در سطح مقطع‌ های ۰.۵ تا ۲۴۰ میلی‌متر مربع تولید و عرضه می‌ شوند. برای کسب اطلاعات کامل راجب قیمت کابل افشان و انواع آن کلیک نمایید.

سیم - کمان کابل

بررسی میزان هزینه سیم

از آنجایی که سیم ها انواع متفاوت و کاربرد های متنوعی دارند بسته به نوع سیم و کاربرد آن و هم چنین کیفیت سیم، این محصولات طبق قیمتی گسترده ای دارند. برخی از مهم ترین فاکتور هایی که در تعیین هزینه تمام شده سیم نقش دارند عبارت اند از:

 • طول سیم

طول سیم به صورت مستقیم در قیمت سیم برق تاثیر گذار است؛ بنابراین هرچه که طول سیم بیشتری نیاز داشته باشید قاعدتا باید هزینه بیشتری هم برای خرید آن بپردازید. سیم ها به صورت حلقه ای، کلافی، متری و… به فروش می رسند.

 • سطح مقطع سیم

سطح مقطع هادی سیم ها با توجه به مقدار جریان برق عبوری و نوع کاربرد سیم ها، در اندازه های مختلف و شکل های متفاوت ساخته می شوند. سطح مقطع سیم ها به شکل زیر است.

سطح مقطع دایره ای تک رشته با علامت (re) و چند رشته با علامت (rm).

سطح مقطع مثلثی سکتور تک رشته ای با علامت (se) و چند رشته ای با علامت (sm).

 • جنس هادی رسانا

قسمت‌‌ هادی سیم ‌ها از جنس مس، آلومینیوم و یا مس آنیل شده ساخته می‌ شود. هادی سیم ها از سیم مسی (CU) تقریبا خالص و با انعطاف پذیری بالا و یا از آلومینیوم (AL) ساخته می شوند.

 • نوع سیم

نوع سیم های برق نیز یکی دیگر از عواملی است که در قیمت آنها تاثیر گذار است و حتما باید به آن توجه شود تا متناسب با کاربردشان خریداری و استفاده شوند. سیم های برق عمدتا به دسته های افشان، نیمه افشان، مفتولی، غلاف فلزی، غلاف غیر فلزی، کواکسیال، مخابراتی و… دسته بندی می شوند.

 • برند سازنده

پیش از خرید کابل و سیم برق های ساختمانی نکته بسیار حائز اهمیتی که وجود دارد که لازم است به آن توجه کنید، برند و یا مارک کابل و سیمی است که خریداری می کنید. لازم است که مشتریان با دقت و بررسی کردن یکسری فاکتور ها مانند هزینه سیم ها، استاندارد های سیم، کیفیت متریال به کار رفته در سیم و… بهترین برند تولید کننده سیم و کابل را انتخاب و این تجهیزات الکترونیک را از آن برند خریداری کنند.

سیم - کمان کابل

سیم برق ساختمان

سیم های برق ساختمان ها به سیم هایی گفته می شود که به منظور برق کشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. انواع مختلف سیم مفتولی، افشان و نیمه افشان برای برق کشی قسمت های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، مثلا سیم های افشان به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا در سیم کشی داخل خرطومی و سیم های مفتولی برای سیم کشی بخش های دیگر ساختمان کاربرد دارند.

برای استفاده تو کار از سیم های تک رشته و برای استفاده رو کار از سیم های چند رشته در ساختمان سازی استفاده می شود. نوع دیگری از سیم که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد سیم ارت است، سیستم ارتینگ ساختمان ها سیستمی است که با تخلیه ولتاژ های اضافی از آسیب رسیدن به سیم کشی ساختمان و به خطر افتادن ایمنی افراد و بنا می شود.

بهترین نوع سیم کدام است؟

بهترین نوع سیم با توجه به پارامتر های مختلفی تعیین می شود. نوع کاربرد سیم در ساختمان، قیمت سیمهای برق ساختمان، کیفیت انتقال داده ها، ایمنی و کارایی سیم، مقدار مورد نیاز از سیم و… همگی در انتخاب بهترین سیم های برق نقش دارد؛

اما به طور کلی می توان گفت که بهترین سیم های برق ساختمان سیم هایی هستند که جنس خوب و مقاوم، رسانایی مطلوب، تولید حرارت کم و ولتاژ و جریان مطلوبی دارند. بهترین نوع سیم بسته به کاربرد سیم و مکان یا وسیله ای که قصد داریم برای برقراری اتصالات آن از سیم استفاده کنیم بستگی دارد، می توان گفت هر نوع سیم در کاربرد خاص خودش می تواند بهترین باشد؛

اما به طور کلی می توان گفت اگر سیم با مواد اولیه مرغوب و طبق استاندارد های روز تولید شود تا حد زیادی می توان به کیفیت آن اعتماد کرد و از آن به عنوان بهترین نوع سیم نام برد.‌

سیم - کمان کابل

با کیفیت ترین سیم ها کدام است؟

انتخاب با کیفیت ترین سیم ها یک وسیله نسبی است که با توجه به نوع کاربرد سیم و ویژگی های اصلی آن قابل تشخیص است. در واقع با کیفیت ترین سیم ها به طور کلی سیم های هستند که بتوان از آن ها در کاربرد های خاص خودشان در طولانی مدت استفاده کرد، هدایت جریان مناسب، تولید حرارت کم و مقاومت و دوام سبک معیار هایی برای تشخیص سیم با کیفیت است.

از آنجایی که هر سبک متشکل از عایق و هادی رساناست، بنابراین اگر سیمی هادی و عایق با کیفیت داشته باشد تا حد زیادی می توان از عملکرد مناسب و طول عمر خوب آن مطمئن شد. بهترین نوع هادی رسانا از جنس مس و بهترین نوع عایق هم از جنس پی وی سی با کیفیت است بسته به نوع سیم و کاربرد آن بعضی از سیم ها عایق تک لایه و برخی عایق چند لایه دارند.

سیم - کمان کابل

خرید سیم

خرید سیم برق یکی از مهم ترین خرید هایی است که باید با دقت کامل انجام شود چرا که سیم های برق نقش مهمی در ایمنی انسان و هم چنین عملکرد درست سیستم ها و پروژه های مختلف دارند. زمانی که قصد انتخاب و خرید بهترین سیم برق ساختمانی را دارید، ابتدا باید نیاز های ساختمان و پروژه و نیز بودجه خود را به دقت بررسی کنید.

انتخاب دقیق سیم برق ساختمانی منوط به آشنایی با بهترین برند تولید کننده سیم برق ساختمانی و نیاز سنجی دقیق است. برای خرید سیم های برق باید به فاکتور های متعددی توجه داشته باشید چند مورد از مهم ترین این فاکتور ها به شرح زیر هستند.

 • کاربرد سیم

کاربرد های متنوع سیم ها در پروژه ها و مکان های مختلف یکی از مهم ترین معیار ها برای خرید سیم است. از آنجایی که سیم ها انواع مختلف و کاربرد های متفاوتی دارند و می توانند برای برق کشی، انتقال سیگنال های دیجیتالی یا آنالوگ، انتقال امواج آنتن و آیفون و… مورد استفاده قرار بگیرند. کاربرد آن ها نقش مهمی در خرید سیم دارد، چون کاربرد سیم روی هزینه سیم و شیوه خرید آن تاثیر به سزایی دارد.

 • کیفیت سیم

کیفیت سیم های برق از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا علاوه بر اینکه کیفیت بالای محصولات باعث افزایش ماندگاری و بقای این محصولات می شود، می تواند تا حد زیادی از هزینه های طولانی مدت که به دلیل استفاده از سیم های بی کیفیت به افراد تحمیل می شود، جلوگیری کند؛

بنابراین انتخاب یک سیم برق با کیفیت هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و هم از نظر ایمنی سطح بالا تری دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

 • نرخ سیم

طبیعتاً هنگام خرید هر کالایی قیمت یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که افراد به آن توجه می کنند هر اندازه که سیم با کیفیت تر و دارای قیمت به صرفه تری باشد تقاضای بیشتری برای خرید آن وجود خواهد داشت ولی توجه داشته باشید که هیچ گاه کیفیت را فدایی قیمت نکنید.

 • ضمانت و خدمات پس از فروش

داشتن خدمات پس از فروش ضمانت نامه معتبر یکی از اصلی ترین ویژگی های سیم های مرغوب است که هنگام خرید سیم باید به آن توجه داشته باشید. برای خرید سیم حتما سیم های برق را از برند های معروف و مطرح خریداری کنید تا ضمانت نامه معتبری داشته باشند تا در صورت هرگونه معیوب بودن و یا اختلال در کارکرد سیم بتوانید آن را تعویض و یا مرجوع کنید.

فروش سیم

فروش انواع سیم اعم از سیم های تک رشته، چند رشته، نیمه افشان، لاکی و… به صورت گسترده توسط نمایندگی های عرضه تجهیزات و لوازم الکتریکی به صورت عمده و غیر عمده انجام می شود. فروش سیم از نظر نحوه عرضه به دو شکل آنلاین و حضوری انجام می شود.

فروش سیم از نظر نحوه فروش هم به دو صورت حلقه ای و متری انجام می شود، برند های مختلف تولید کننده سیم، سیم های مختلف را بر اساس نوع کاربرد و متراژ مورد نظر در بسته بندی های جداگانه عرضه می کنند.

هنگام فروش سیم مواردی مانند قیمت فروش، طول و سطح مقطع سیم، نوع کاربرد و ویژگی های فنی سیم، برند سازنده و شرکت عرضه کننده، قیمت نهایی سیم و گارانتی سیم از جمله عواملی هستند که می توانند فروش سیم را تحت شعاع قرار دهند.

سیم - کمان کابل

سخن آخر

در این گفتار اطلاعاتی را درباره انواع سیم های برق و نکات مهمی که در هنگام خرید سیم برق به عنوان یک عنصر مهم در برق کشی های صنعتی و ساختمانی و هزینه تمام شده سیم ارائه شد. از آنجایی که سیم ها بر اساس معیار های متنوعی طبقه بندی می شوند، برای استفاده از این محصولات باید اطلاعات جامعی درباره کاربرد و ویژگی های آن ها کسب کنید.

چرا که سیم ها جزء تجهیزاتی هستند که کیفیت آن ها می تواند نقش موثری در ایمنی انسان و صرفه جویی در هزینه ها داشته باشد. انتخاب یک سیم برق مناسب با نوع کاربرد، محل استفاده که کیفیت قابل قبول و قیمت مقرون به صرفه ای داشته باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

سوالات متداول

عواملی مانند: کیفیت سیم ، جنس عایق بکار رفته و ضمانت و خدمات پس از فروش از جمله فاکتورهای موثر بر قیمت تمام شده سیم محسوب می شود.

بهترین نوع سیم با توجه به پارامتر های مختلفی تعیین می شود. نوع کاربرد سیم در ساختمان، قیمت سیم برق ساختمان، کیفیت انتقال داده ها، ایمنی و کارایی سیم، مقدار مورد نیاز از سیم و… همگی در انتخاب بهترین سیم های برق نقش دارد؛ اما به طور کلی می توان گفت که بهترین سیم های برق ساختمان سیم هایی هستند که جنس خوب و مقاوم، رسانایی مطلوب، تولید حرارت کم و ولتاژ و جریان مطلوبی دارند.

سیم یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات در صنعت برق است که از یک (چند) رشته رسانا از جنس مس، آلومینیوم و یا سایر آلیاژ های رسانا و عایقی پلاستیکی تشکیل شده است. سیم ها انواع متنوعی دارند که وظیفه اصلی همه آن ها هدایت جریان الکتریکی است. در ادامه این گفتار اطلاعات جامعی در مورد انواع سیم، ویژگی ها و کاربرد های آن ها ارائه خواهیم داد.

سیم های افشان ، نیمه افشان، مفتولی یا سیم های خشک و سیم های انعطاف ‌پذیر از جمله انواع سیم های مختلف بشمار می روند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =