سیم وکابل استاندارد: سیم و کابل

طبق گمرکزآمار ایران گزارش‌شده از مرکز آمار، حدود پنجاه درصد حریق‌ها ناشی از استفادهٔ نامطلوب از برق می‌باشد و حدود ده درصد از آنها مربوط به عدم تناسب مقطع سیم و بافهٔ مصرفی و نااستاندارد در ساختمان‌ها می‌باشد. استفاده سیم وکابل ملزوم ساختمان‌ها معمولاً بصورت سنّتی است و با توجّه به نوع مصرف، بطور صحیح و علمی گزینش نمی‌شوند؛ مثلاً برای همگی مصرف‌های روشنایی ساختمان از سیم ۱٬۵ و در پریزها از سیم ۲٬۵ استفاده می‌گردد. می‌توان سطح مقطع مناسبتری برای مصرف‌های خانگی برگزید که قیمت تمام‌شدهٔ آن کمتر و در مقابل با تهیهٔ سیم و کابل مرغوب کمان، مانع از بروز آتش‌سوزی شود
بعنوان مثال: اگر برای روشنایی پذیرایی، از یک لوستر 10 شاخه استفاده کنیم که هرشاخهٔ آن لامپْ 100w داشته باشد، جریانی حدود 5 آمپر از سیم خواهد گذشت؛ بنابراین، طبق جدول شمارهٔ ۱ (و با لحاظ کردن ضریب اطمینان به دلیل نزدیکی دو عدد ۴٬۵۴ و ۵) می‌توان سیم متناسب و مقرون بصرفهٔ ۰٬۷۵×۱ که در مقایسه با مقطع ۱٬۵ درحدود پنجاه درصد ارزان‌تر است.

سیم و کابل

برای شناسائی سیم وکابل از حروفی استفاده می‌شود که روی کابلها نوشته شده است برخی از این حرف طبق استاندارد آلمان V.D.E بشرح زیر می‌باشد:
1.N سیم وکابل با هادی مسی
2.NA سیم وکابل با هادی ألومینیوم
3.Y علامت عایق پرتو دورسیم وکابل می‌باشد
4.H علامت ورق متالیزه می‌باشد
5.T سیم تحمل کننده در کابل کشی هوایی
6.R حفاظت فولادی نواری شکل
7.Y روکش کمربندی پرتو دور
8.R هادی دایره‌ای شکل می‌باشد
9.E هادی یک رشته و دایره‌ای می‌باشد
10.M هادی چند رشته سیم وکابل
11.S هادی بشکل مثلث سیم وکابل

بستن منو