مزایا و معایب کابل فیبر نوری
مزایا و معایب کابل فیبر نوری

مزایای کابل فیبر نوری :

_ فیبر نوری برای فواصل ظولانی در مجموع ارزانتر است، در حقیقت کیلومترها کابل نوری در نهایت از کابل های مسی ارزانتر تمام می شود.

_ باریکتر است، قطر فیبر نوری بسیار باریکتر از سیم های مسی است.

_ ظرفیت بالاتری در انتقال دیتا دارد، به دلیل بالا بودن ظرفیت انتقال دیتا از طریق فیبر نوری نسبت به سیم مسی می توان حجم بیشتری از اطلاعات را به صورت همزمان از طریق آنها مبادله کرد.

_ میزان افت سیگنال در فیبر نوری بسیار کمتر از سیم های مسی است.

_ برخلاف سیگنال های الکتریکی در سیم های مسی، هیچ گونه تداخلی در سیگنال های فیبرهایی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ایجاد نخواهد شد و این به معنای عدم نویز در دوربین های مداربسته و مشاهده تصاویر با وضوح بیشتر است.

_ فیبرهای نوری جهت تبادل دیتا در حالت دیجیتال و استفاده در شبکه های رایانه ای بسیار مناسب هستند.

_ در این فیبر ها خطر اشتعال به صفر میرسد، چراکه هیچ نوع جریان الکتریسیته ای از دورن آنها عبور نمی کند.

_ وزن فیبرهای نوری در مقایسه با سیم های مسی بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانیم : فروش سیم و کابل

معایب کابل فیبر نوری :

_ برای شبکه های معمولی و کوچک بسیار پر هزینه است.

_ برای نصب فیبرهای نوری و تجهیزات آن به افراد متخصص نیاز است. اما در نصب سیم های مسی تقریبا اکثر افرادی که آشنایی کمی در این زمینه دارند می توانند آنها را نصب کنند.

_ برای نصب فیبرهای نوری دقت بسیار زیادی مورد نیاز است، حتی برای قطع کردن آن! در غیر اینصورت زاویه شکست نور تغییر می کند و روند انتقال داده ها دچار اختلال می شود. فیبر داخل کابل بسیار شکننده است. در صورت خم کردن بیش از اندازه کابل، فیبر داخل شکسته و کابل کارایی خود را از دست می دهد، در صورتی که سیم های مسی مقاوم تر هستند .

_ سیستم های ضبط و انتقال تصویر، پس از بررسی پروژه و در صورتی که تعداد و فاصله دوربین ها از مرکز کنترل زیاد باشد، استفاده از فیبر نوری منطقی و بصرفه است و تصاویر با حداقل افت منتقل خواهند شد.

همچنین بخوانید : آشنایی با فیبر نوری

صنایع کابل کمان

صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود. این واحد در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد. این شرکت توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد.
بستن منو