قیمت کابل برق
سیم و کابل

 

 

 

 

 

در این مطلب میخواهیم با مشخصات و قیمت کابل برق آشنا شویم و کارکردهای آن ها را بررسی میکنیم.

فایل صوتی این متن

چه پارامترهایی بر قیمت کابل برق اثر دارند؟

پارامتر هایی که بر قیمت آنها اثر میگذارند: ایرانی یا خارجی بودن کابل، نوع رسانا، کیفیت و قطر کابل ها. برای اثر هر یک از این پارامتر ها بر قیمت کابل برق توضیحات مختصری ارائه خواهیم کرد.

دلیل آنکه استفاده از کابل های آلومینیومی به جای کابل های مسی نسبت به گذشته بیشتر شده است چیست؟

استفاده از کابل های آلومینیومی به جای کابل های مسی نسبت به گذشته بیشتر شده است و علت این جایگزینی، قیمت کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی و وزن کمتر کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی است.

چه دلایلی خریداران را مجاب به خرید کابل آلومینیومی میکند؟

قیمت کابل برقآلومینیومی نسبت به مسی پایین تر است و همچنین وزن کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی کمتر است و دلیل دیگری که خریداران را مجاب به خرید کابل های آلومینیومی میکند سهولت در استفاده از کابل های آلومینیومی در تیر های چراغ برق است.

در چه مواردی از آلومینیوم در کابل های برق استفاده میشود؟

از آلومینیوم تنها در کابل های قدرت به عنوان کابل آلومینیومی زمینی و هوایی به صورت خود نگه دار یا فاصله دار میتوان استفاده کرد، همچنین باید بدانید به علت شکنندگی بالای آلومینیم، امکان استفاده از این  فلز برای کابل های افشان آلومینیومی نیست و فقط مناسب برای تولید کابل های مفتولی هستند.

سیم و کابل-https://www.kamancableco.com/

 

کابل های برق دارای نوع های مختلفی هستند و هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. به تبع این تنوع بر قیمت کابل های برق نیز تاثیر میگذارد. قیمت کابل برق توسط پارامترهای مختلفی تعیین میشود. قیمت کابل برق نسبت به گذشته افزایش داشته است و علت این افزایش قیمت، گران شدن فلزاتی مثل مس، آلومینیوم و آهن است.

پارامتر هایی که بر قیمت کابل اثر میگذارند: ایرانی یا خارجی بودن کابل، نوع رسانا، کیفیت و قطر کابل ها. برای اثر هر یک از این پارامتر ها بر قیمت کابل برق توضیحات مختصری ارائه خواهیم کرد.

 

سیم و کابل-https://www.kamancableco.com/

همانطور که گفتیم نمونه های متفاوت سیم و کابل از لحاظ قیمت با هم متفاوتند برای مثال قیمت یک حلقه کابل برق دو در یک و نیم از قیمت کابل دو در دو و نیم کمتر است. پس همانطور که مشاهده کردیم قطر کابل ها بر قیمت کابل برق اثر میگذارند.

ایرانی یا خارجی بودن کابل ها از دیگر پارامتر های تاثیر گذار است. به طور کلی قیمت کابل خارجی از کابل برق ایرانی بسیار بیشتر است و کابل های ایرانی دارای قیمت های مناسب تری هستند.

به این نکته توجه کنید که قیمت کابل هرگز معیار مناسبی برای تعیین کیفیت آن نیست زیرا شرکت های ایرانی تمام تلاش خود را برای تولید سیم و کابل با کیفیت به کار میگیرند. امروزه شاهد هستیم که شرکت هایی مثل کمان کابل بهترین نوع سیم و کابل را با قیمت مناسب تولید میکنند.

کیفیت معیار مناسبی برای تعیین قیمت کابل برق است اما کم و زیاد بودن قیمت سیم و کابل، هرگز فروش آن را تضمین نمی کند بلکه این کیفیت است که بر میزان خرید تاثیر میگذارد. همیشه سعی کنید سیم و کابل های با کیفیت را خریداری کنید.

مقایسه قیمت کابل برق ها با هم

در سال های اخیر و با توجه به گران شدن فلزات مختلف از جمله مس، قیمت کابل های مسی نیز بالاتر رفته است. همچنین وزن کابل های مسی زیاد است و با توجه به قیمت بالای کابل مسی احتمال به سرقت رفتن این کابل ها دور از انتظار نیست.

استفاده از کابل های آلومینیومی به جای کابل های مسی نسبت به گذشته بیشتر شده است و علت این جایگزینی، قیمت کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی و وزن کمتر کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی است. به طور کلی کاربری هر دو فلز با هم یکسان است به شرطی که آلیاژ آن ها استاندارد باشد.

انواع کاربرد کابل های برق

  • کابل های مورد مصرف در ساختمان :در ساختمان ها اغلب از کابل هایی استفاده می شود که دارای هادی مسی و عایق و غلاف P.V.C هستند.
  • زمینی :برای کابل کشی در داخل خاک نیز کابل هایی که دارای هادی مسی و عایق و غلاف P.E.T هستند به کار میرود ، که در صورت نیاز کابل نام برده شده به سیم با نوار فولادی مسلح می گردد.
  • هوایی :از کابل های هوایی با سیم مهار فولادی در مکان هایی که لازم است که کابلبر روی تیرهای برق آویزان گردد ،به شکل (۸) استفاده می گردد. در این کابل ها یک سیم رشته ای از جنس فولاد گالوانیزه به موازات کابل قرار گرفته و به صورت مشترک یک غلاف از مواد پلی اتیلن روی آن ها کشیده می شود. همچنین این کابل ها توسط گیره های مخصوص به تیرها نصب میشوند.

مشخصات کابل برق های ارزان قیمت

در گذشته استفاده از کابل های مسی در زمینه ی تولید و توزیع برق بسیار رایج بود اما در سالهای اخیرکابل های آلومینیومی  جایگزین مناسبی برای کابل های مسی شده اند.

قیمت کابل آلومینیومی نسبت به مسی پایین تر است و همچنین وزن کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی کمتر است و دلیل دیگری که خریداران را مجاب به خرید کابل های آلومینیومی میکند سهولت در استفاده از کابل های آلومینیومی در تیر های چراغ برق است.

سیم و کابل-https://www.kamancableco.com/

بیشتر بخوانیم :خرید کابل برق

مقایسه قیمت سیم و کابل

قیمت سیم و کابل با هم تفاوت هایی دارند که در این مورد به طور مختصر توضیحاتی را ارائه میدهیم. تفاوت قیمت سیم ها به سطح مقطع هادی و نوع عایق بستگی دارد. همچنین کیفیت تولید و کیفیت و نوع مواد به کار رفته نیز بر قیمت سیم و کابل اثر گذار است.عوامل اثر گذار بر قیمت سیم و کابل مقدار و نوع سفارش خریدار نیز هست. دقت کنید که قبل از خرید قیمت سیم و کابل را استعلام بگیرید و برای خرید سیم و کابل از افراد با تجربه مشورت بگیرید.

تفاوت کابل مسی و کابل آلومینیومی از لحاظ قیمت

در سال های اخیر کابل های آلومینیومی جایگزین بسیار مناسبی برای کابل های مسی در زمینه ی توزیع برق شده اند. خیلی از افراد فکر میکنند که جایگزینی کابل آلومینیومی با کابل مسی باعث افت ولتاژ و جریان برق و بالا رفتن دمای کابل میشود اما اینطور نیست. کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی مقاومت بیشتری دارند.

کابل های آلومینیومی شامل دو دسته کابل های زمینی و کابل های خودنگهدار هستند. کابل های خودنگهدار در مدت کوتاهی رونق خوبی در بازار گرفتند. زیرا از استاندارد های لازم برخوردار هستند. از مزایای کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی میزان پایین بودن مقاومت الکتریکی کابل های آلومینیومی است؛ هرچه مقاومت الکتریکی پایین تر باشد بهتر است.

اما مهم ترین تفاوت میان کابل های مسی و کابل آلومینیومی صرفه اقتصادی کابل آلومینیومی است. قیمت کابل های آلومینیومی نسبت به کابل مسی مناسب تر است و با توجه به گرانی روز افزون قیمت کابل مسی، کابل آلومینیومی ارزان تر و در دسترس هستند و خطر به سرقت رفتن کابل آلومینیومی نیز کمتر است.کاربرد کابل های آلومینیومی در توزیع برق ساختمان های مسکونی، سیم کشی برق بعضی از هواپیماها و خطوط انتقال نیرو و توزیع برق محلی است.

سیم و کابل-https://www.kamancableco.com/

نکاتی در رابطه با خرید کابل برق

از سیم و کابل ها برای انتقال جریان برق و راه اندازی و ارتباط بین وسایل الکترونیکی استفاده میشود.آنها از مهم ترین لوازم و تجهیزات در صنعت ساخت و ساز هستند. آشنایی با انواع سیم ها و کابل ها هنگام خرید کابل برق و سیم کشی ساختمان واجب و ضرروی است.

کابل برق-https://www.kamancableco.com/

 

به این نکته توجه کنید که انتقال برق در ساختمان کاملا وابسته به نقش سیم و کابل است پس باید اطلاعات کافی و اصول اولیه در زمینه ی خرید کابل ها داشته باشید تا از بروز حوادث ناگوار در سیستم انتقال برق جلوگیری کنید. تا انتهای مقاله همراهمان باشید و اطلاعات خود را در زمینه ی خرید کابل افزایش دهید.

مزایای استفاده از کابل برق های با قیمت مناسب

همانطور که در قسمت قبل نیز گفتیم قیمت کابل های برق آلومینیومی آنقدر مناسب است که میتوان عنوان کابل برق قیمت مناسب را به آن اختصاص داد. از کابل های خود نگه دار که زیر مجموعه کابل های آلومینیومی هستند برای استفاده در تیر برق های هوایی و کابل قدرت های زمینی استفاده میشوند زیرا وزن کمتری نسبت به کابل های مسی دارند.

کابل های برق دارای استاندار لازم برای توزیع برق هستند. بسیاری از افراد به اشتباه فکر میکردند استفاده از کابل آلومینیومی به جای کابل مسی باعث بالا رفتن دمای کابل و افت جریان و افت ولتاژ میشود اما این تصور کاملا غلط است. اما نکته ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که سطح مقطع کابل های آلومینیومی باید بیشتر از کابل مسی باشد.

 

سیم و کابل-https://www.kamancableco.com/

 

بیشتر بخوانیم :فروش سیم و کابل

نکاتی که هنگام خرید کابل برق باید بدانیم

در ادامه ذکر چند نکته خالی از لطف نیست:

  • اگر در زمینه ی خرید کابل اطلاعات کافی ندارید حتما با یک متخصص به فروشگاه مراجعه کنید.
  • توجه کنید کابل سنگین لزوما یک کابل با کیفیت نیست. بعضی از تولید کنندگان سود جو با کم کردن حجم هادی و افزایش عایق سعی میکنند محصول بی کیفیت را به جای محصول استاندارد به فروش رسانند. البته که قطر مناسب عایق میتواند از اتصال کابل ها جلوگیری کند اما هادی درون آنها باید دارای حجم مناسب باشد و قطرعایق نیز به طور استاندارد روی هادی کشیده شده باشد. سعی کنید در این زمینه از یک متخصص در زمینه ی برق کشی کمک بگیرید.
  • جنس هادی بسیار مهم است. هادی از جنس مس بهترین هادی است و بر آلومینیوم و قلع برتری دارد.
  • سطح سیم و کابل ها باید بدون برجستگی یا فرو رفتگی باشد.
  • در صورت برش در سطح مقطع کابل، هادی باید درست در مرکز عایق باشد.
  • عایق باید به طور یک دست و مساوی روی هادی کشیده شده باشد.

بررسی کیفیت کابل های برق

کابل های مسی از ابتدا انتخاب مناسبی برای هادی سیم و کابل بوده است اما با محدود شدن منابع معدنی و بالاتر رفتن قیمت کابل مسی، دنبال جایگزین مناسبی برای مس بودند و سر انجام قرعه به نام آلومینیوم افتاد. با یاد آوری این موضوع که مقاومت الکتریکی آلومینیوم بیشتر از مس است اما باید گفت قیمت کابل برق آلومینیومی یک سوم کابل مسی است.

میتوان گفت ویژگی های آلومینیوم منحصر به فرد است. وزن کمتر این کابل برتری دیگری نسبت به کابل مسی است. نا گفته نماند که در کابل های آلومینیومی ممکن است خوردگی فلز نیز اتفاق بیفتد که البته با استفاده از کلمپ بی متال این مشکل قابل حل است. به طور کلی کابل های آلومینیومی دارای کیفیت قابل قبولی هستند و قیمت کابل های برق آلومینیومی نیز به صرفه تر از کابل مسی است.

به عنوان نکته پایانی باید به این موضوع اشاره کنیم که از آلومینیوم تنها در کابل های قدرت به عنوان کابل آلومینیومی زمینی و هوایی به صورت خود نگه دار یا فاصله دار میتوان استفاده کرد، همچنین باید بدانید به علت شکنندگی بالای آلومینیم، امکان استفاده از این  فلز برای کابل های افشان آلومینیومی نیست و فقط مناسب برای تولید کابل های مفتولی هستند.

سیم و کابل های آلومینیومی در مقاطع استاندارد و هم در سطح مقطع هایی متناسب با خواسته و نیاز مشتری قابل تولید هستند. کمان کابل ارائه دهنده انواع سیم و کابل های آلومینیومی است.

سیم های آلومینیوم زره دار دسته ای از کابل های آلومینیومی هستند که تلفات دی الکتریک پایین اما مقاومت بالایی دارند و در شبکه های انتقال برق با تغییرات ناگهانی بار برای کاربری مسکونی یا صنعتی استفاده میشود. در کل از کابل های آلومینیومی زره دار در مکان هایی که امکان صدمه و ضربه فیزیکی وجود دارد به صورت دفن در زمین و در خارج تاسیسات استفاده میشود.

کمان کابل از بهترین و با سابقه ترین تولیدکنندگان سیم و کابل متناسب با نیاز خریداران است. قیمت کابل های کمان کابل بسیار مناسب است. کیفیت محصولات کمان کابل قابل مقایسه با نمونه های خارجی است. کادر مجرب و کارشناسان با تجربه ی کمان کابل راهنمای مناسبی برای مشتریان هستند.

 

صنایع کابل کمان

صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود. این واحد در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد. این شرکت توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد.
بستن منو