کابل تلفن هوایی

کابل کمان با سالها سابقه و تجربه درخشان در فروش و عرضه انواع کابل تلفن هوایی و زمینی، برندی نام آشنا در صنعت برق کشور بشمار می رود. برای مشاوره و راهنمایی در رابطه با خرید نوع کابل زوجی (مخابراتی) مورد نظر خود با بخش فنی ما تماس بگیرید.

نمایندگی سیم و کابل کمان

در زیر لیست انواع سیم ها و کابل های ما را مشاهده می کنید. برای خرید سیم و کابل مورد نظر خود و اطلاع از آخرین قیمت، با شماره های ۳۳۹۹۱۰۵۵۰۲۱ و یا ۳۳۱۱۱۸۱۶۰۲۱ با ما تماس گرفته و یا از طریق واتساپ برای کارشناسان ما پیام بگذارید.

 کابل تلفن هوایی یا زوجی چیست؟

در سال ۱۸۸۱ برای اولین بار کابل تلفن هوایی توسط گراهام بل مورد استفاده قرار گرفت. البته نوع اولیه آن بسیار ساده بود و کاربرد چندانی را نیز ارائه نمی داد.امروزه پیشرفت فناوری باعث شده تا با تنوع زیادی از کابل زوجی در بازار روبرو باشیم که هر کدام از آنها کاربرد خاصی را ارائه می دهند.

با کمک کابل های تلفن هوایی، امکان توزیع خدمات ارتباطی در جامعه میسر می شود. در واقع کابل زوجی، یک خط الکتریکی انعطاف پذیر است که از یک فرم خاص سیم کشی (به صورت دو به دو) استفاده می کند و در یک پوشش محافظ عایق بندی شده قرار گرفته است. از این نوع کابل مخابراتی برای تبادل سیگنال های الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود.

معرفی کابل تلفن هوایی (زوجی)

                         جهت تهیه و خرید سیم و کابل در انواع مختلف کلیک نمایید

مزایای استفاده از کابل تلفن هوایی

با وجود گسترش استفاده از فیبر نوری و پیشرفت در سیستم های بی سیم، استفاده از کابل های مخابراتی نیز مزایای زیر را به همراه دارد:

 • کابل های مسی جفت پیچ خورده یا زوجی رایج ترین رسانه برای شبکه توزیع بین دفتر مرکزی و مشترکین هستند.
 • ارائه خدمات قابل اعتماد و اقتصادی از مزیت های کابل تلفن هوایی است.
 • این نوع کابل ها نه تنها برای انتقال صدا توسعه یافته اند، بلکه برای داده های با سرعت بالاتر نیز مناسب هستند.
 •  طول عمر بالا
 • انتقال سیگنال های الکتریکی به بهترین شکل ممکن
 • مقاوم در برابر تابش خورشید، رطوبت و سایر اثرات محیطی با کمک غلاف پلی اتیلن تعبیه شده در آن
 • ویژگی نفوذناپذیری با کمک نوار آلومینیومی چسبیده به ژاکت کابل

مزایای استفاده از کابل زوجی هوایی

مشخصات کابل تلفن هوایی

 •  همه کابل های تلفن دارای تعدادی جفت هستند که در داخل کابل به صورت همبسته قرار گرفته اند. هر جفت از دو سیم تشکیل شده است.
 • کابل های مخابراتی بر اساس طراحی و استاندارد خاصی طبقه بندی می شود و علاوه بر صوت می توانند در انتقال تصویر و ویدئو نیز کاربرد داشته باشند.
 • کابل های مخابراتی بر اساس تعداد زوج رشته‌ها و نیز  زاویه و میزان چرخش دسته بندی می شوند.
 • کابل زوجی برای مقابله با عوامل محیطی به خصوص سرما، گرما و اشعه خورشید از یک پوشش عایق پی وی سی بهره می برد.
 • هر اندازه قطر کابل مخابراتی بیشتر باشد، به همان اندازه از انعطاف پذیری آن کاسته شده و درصد شکستگی آن افزایش می یابد.
 • نوع سیم کشی تعبیه شده در این کابل ها باعث خنثی شدن اختلال و نویز مغناطیسی نیز می شود.
 • برای محافظت و مهار این کابل ها در خطوط هوایی از مسنجر فولادی نیز استفاده می شود.
همچنین بخوانید : رنگ بندی کابل های مخابراتی

مشخصات کابل تلفن هوایی

نامگذاری و دسته بندی کابل های تلفن

نامگذاری کابل مخابراتی معمولاً بر اساس تعداد رشته سیم های پیچیده شده در داخل کابل انجام می شود. برای نمونه کابل مخابراتی دو زوج از چهار سیم تولید می شود که به شکل دوتایی به همدیگر پیچیده شده اند. مقدار زوج رشته‌های موجود در این نوع کابل از ۱ تا ۱۰۰ زوج متغیر است.

کابل تلفن هوایی علاوه بر این از نظر قطر نیز به شکل های مختلفی دسته بندی می شود. معمولاً آنها را می توانید در اندازه های ۰۵ و ۰۶ تهیه کنید. قطر متداول این کابل ها ۴/۰ تا ۸/۰ میلی‌متر است.

نامگذاری و دسته بندی کابل های مخابراتی

 انواع کابل تلفن هوایی

انواع کابل تلفن هوایی با هم اغلب اشتباه گرفته می شود، با این حال، تفاوت های زیادی بین کابل های مخابراتی وجود دارد. معمولاً از لحاظ قطر کابل‌، سطح مقطع، تعداد زوج با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

۱ زوج ۰۵:

آنها از ۲ رشته سیم تشکیل شده اند و ساده‌ترین نوع کابل زوجی در بازار به شمار می روند. فوق العاده انعطاف پذیر و سبک وزن هستند و در انتقال انواع سیگنال های مخابراتی نیز کاربرد دارند.

۲ زوج ۰۵:

متداول ترین نوع کابل زوجی در بازار است که قادر است سیگنال های مخابراتی را از راه دور انتقال دهد. متشکل از ۴ سیم دوتایی با قطر۰۵ هستند که توانایی انتقال، صوت، ویدئو، تصویر و متن را دارند.

پوسته بیرونی آنها از عایق پی وی سی پوشانده شده تا مقاوم در برابر شرایط محیطی باشند. میزان انعطاف پذیری آن نیز به دلیل قطر کم بیشتر است.

۲ زوج ۰۶:

از نظر جنس، انعطاف پذیری و کاربرد تفاوت چندانی با کابل تلفن هوایی ۲ زوج ۰۵ ندارد، تنها تفاوت آن به قطر آن مربوط می شود که ۰۶ است. بیشترین کاربرد آن به محیط های داخلی مربوط می شود.

۴ زوج ۰۶:

مغزی این نوع کابل از جنس مس یا آلومینیوم است و همچنین شیلد بکار رفته در آن از جنس مسوار آلومینیوم است. این کابل تلفن از ۸ رشته سیم تشکیل شده که به صورت ۴ زوج به یکدیگر پیچیده شده اند. بهترین کاربرد آنها سیم کشی آیفون های صوتی ، تصویری و تلفن است.

همچنین بخوانید: تفاوت سیم افشان و مفتولی چیست؟

۶ زوج ۰۶:

این کابل مخابراتی از ۱۲ رشته سیم تشکیل شده که به فرم خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و برای انتقال سيگنال به خصوص برای آیفون مناسب هستند. به دلیل این که نسبت به کابل زوجی هوایی ۴ زوج ۰۶ ضخیم تر هستند می توان از آنها برای فاصله هاي بيشتري استفاده نمود.

۱۰ زوج ۰۶:

تعداد رشته سیم های موجود در این کابل مخابراتی ۲۰ عدد است، بنابراین در مقایسه با مدل های قبلی ضخامت بیشتر و انعطاف پذیری کمتری دارد و می تواند در فواصل زیاد استفاده شود. آنها وزنی حدود ۶۰۰ گرم دارند. آنها قادر به تحمل دمای زیاد هستند و از یک هادی مسی آنیل شده قلع اندود ساخته می شوند.

۲۰ زوج ۰۶:

تعداد ۴۰ خط تلفن را پوشش می دهد و وزن بیشتری نسبت به مدلهای قبلی دارد. آنها در محیط های خارج از خانه کاربرد دارند و معمولاً به رنگ مشکی که نشان دهنده قدرت و مقاومت آن در برابر نور خورشید و محیط است تولید می شوند. در انتقال سیگنال های مخابراتی اعم از صوتی، تصویری کاربرد دارند.

قیمت کابل تلفن هوایی

قیمت گذاری کابل ها معمولاً بر اساس مواردی مانند، کیفیت ساخت کابل، قطر کابل، طول کابل، تعداد زوج ها، نوع پشتیبانی از سیگنال های مخابراتی و از سرعت انتقال انجام می شود.

البته نوع برند نیز در قیمت کابل زوجی بی تاثیر نیست و در بررسی می توانید تفاوت آنها را به خوبی متوجه شوید. معمولاً برندهای داخلی کابل زوجی نسبت به برندهای خارجی کابل ارزان‌تر هستند. عوامل خارجی مانند رکود در بازار کابل نیز می تواند تأثیر مستقیمی بر قیمت کابل تلفن هوایی داشته باشد.

همچنین میزان مقاومت عایق به کار رفته در سیم و کابل نیز می تواند در کاهش و یا افزایش قیمت دخیل باشد. مقاومت عایق عمدتاً مقاومت حجمی لایه عایق کابل را اندازه گیری می کند.

کابل مخابراتی هر اندازه کیفیت خوب و انتقال بدون اختلالات داشته باشد گرانتر از سایر کابل های مخابراتی خواهد بود. نوع کاربرد و استفاده از کابل نیز می تواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد.

کابل تلفن هوایی از کجا بخرم؟

نمایندگی کابل کمان با سابقه دیرینه و درخشان، یکی از مهم ترین تولید کننده کابل تلفن هوایی در صنعت مخابرات کشور بشمار می رود. کابل کمان به دلیل تنوع ، تعداد محصولات و کیفیت بالای محصولات، توانسته محبوبیت و اعتماد خوبی در میان مشتریان خود کسب نماید.

برخلاف کابل های تلفن عایق‌دار معمولی و بی کیفیت (که به جای صدای واضح و سرعت انتقال خوب، سیگنال ضعیف ارسال می کند) محصولات کمان با قدرت بالا و کیفیت باورنکردنی و البته قیمت مناسب می توانند در ارسال و دریافت سیگنال های مخابراتی با بالاترین درجه کیفیت به شما کمک کنند.

کابل مخابراتی هوایی از کجا بخرم؟

محصولات کمان از عایق ممتاز در کابل تلفن خود استفاده می کند که این امر باعث ایجاد صدایی شفاف و واضح می شود. همچنین کابل های کمان از مواد باکیفیت و بادوام با خاصیت ارتجاعی و کشسانی عالی ساخته شده اند.

کابل تلفن هوایی کمان، مقاوم در برابر روغن و سایش و ایده آل در دماهای گرم یا سرد است. استفاده از آنها نیز آسان است. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع‌به خرید انواع کابل مخابراتی با ما تماس بگیرید.

نمایندگی سیم و کابل کمان

تفاوت کابل تلفن هوایی و زمینی

کابل زمینی تلفن جزو اولین کابل ها به شمار می رود که در داخل خاک دفن می شود. این نوع کابل از یک پوشش ضخیم و عایق در برابر رطوبت، پوسیدگی و فشار بهره می برد تا در برابر عوامل محیطی مقاوم باشد. آنها تداخل رادیویی ندارند و بدون وقفه کار می کنند.

آنها خطر خاصی ایجاد نمی کنند و دور از دسترس سارقان قرار می گیرند و عمر طولانی نیز دارند. البته از نظر قطر و تعداد رشته ها می توانند متفاوت باشند.برخلاف کابل زمینی، کابل تلفن هوایی در دید عموم قرار می گیرد و معمولاً از یک پوشش ضد آفتاب بهره می برد تا در برابر اشعه خورشید مقاوم باشد.

این نوع کابل ها نیز معمولاً از یک مسنجر فولادی بهره می برند تا بتوانند در ارتفاع به تیرهای موجود متصل شوند و فشار وارده را تحمل کنند.

سوالات متداول راجع‌به کابل تلفن هوایی

کابل تلفن هوایی نوعی کابل مخابراتی است که به گونه‌ای طراحی شده است که در هوا بین سازه‌های پشتیبانی مانند تیرهای تلفن یا برج‌ها آویزان شود تا سیگنال‌های صوتی و داده را در فواصل طولانی منتقل کند.

 

کابل های تلفن هوایی به دلیل توانایی آنها در انتقال سیگنال ها در فواصل زیاد با حداقل تخریب سیگنال، برای ارسال های مخابراتی از راه دور ترجیح داده می شوند. همچنین این مزیت را دارند که هزینه نصب و نگهداری آنها در مقایسه با کابل های زیرزمینی کمتر است.

از معایب استفاده از کابل تلفن هوایی می توان به آسیب پذیری از عوامل محیطی مانند باد، رعد و برق و ریزش زباله اشاره کرد. علاوه بر این، کابل‌های هوایی می‌توانند ناخوشایند باشند و در صورت جدا شدن از سازه‌های پشتیبانی خود، خطرات ایمنی را برای افراد و اموال ایجاد کنند.

تفاوت اصلی کابل تلفن هوایی با کابل تلفن زیرزمینی در روش نصب آنهاست. در حالی که کابل های هوایی در هوا بین سازه های پشتیبانی معلق هستند، کابل های زیرزمینی در زیر زمین مدفون می شوند. کابل‌های زیرزمینی معمولاً برای نصب و نگهداری گران‌تر هستند، اما کمتر در معرض آسیب ناشی از عوامل محیطی هستند و خطرات ایمنی ایجاد نمی‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 16 =