تفاوت سیم افشان و مفتولی چیست؟

خرید و قیمت سیم و کابل با کیفیت و استاندارد تفاوت سیم افشان و مفتولی را می توانید در عملکرد، انعطاف پذیری و نیز مقاومت اهمی آنها ببینید. معمولاً نوع مفتولی از یک تک رشته با ضخامت بیشتر و نوع افشان از چندین رشته با ضخامت کم تولید می شود.

در هر دو نوع سیم از یک غلاف محافظ و عایق الکتریکی استفاده می شود، با این تفاوت که در نوع مفتولی هر تک رشته دارای یک محافظ و عایق جداگانه است که ممکن از مجموعه ای از رشته ها با عایق مجزا در یک بسته واحد قرار بگیرند.

3 تفاوت سیم افشان و مفتولی

هر دو رسانای الکتریکی هستند، یعنی جریان الکتریکی را برای اتصال لوازم خانگی و سایر عناصری که نیاز به برق دارند، حمل می کنند. آنها به طور کلی از مس ساخته شده اند و با برخی از مواد عایق مانند PVC پوشیده شده اند. تفاوت آنها را می توانید در زیر ببینید:

۱. قابلیت انعطاف:

اولین تفاوت را باید در انعطاف پذیری آن ها دانست. مفتول ها معمولا از یک رشته ساخته می شوند، بنابراین نمی توان به راحتی آن را خم کرد. از طرف دیگر، سیم افشان از رشته های بسیار ظریف تشکیل شده است که انعطاف پذیری بیشتری را برای مواد تضمین می کند. بنابراین، هر چه رشته های داخل سیم بیشتر باشد، انعطاف پذیرتر خواهد بود.

توجه به این نکته ضروری است که وقتی سیم‌های افشان و مفتولی دارای ضخامت یکسانی باشند، هیچ تفاوتی در هدایت جریان الکتریکی وجود ندارد. همچنین ماندگاری این دو یکسان است.

سیم افشان

۲ – حرکت الکترون ها:

دیگر تفاوت سیم افشان و مفتولی مربوط به الکترون ها می شود که نتیجه بررسی نشان می دهد که حرکت الکترون ها در سیم افشان نسبت به سیم مفتولی کمتر است. دلیل آن این است که سطح خارجی هادی سیم مفتولی بیشتر از سیم افشان است.

۳. مقاومت اهمی:

نتیجه بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که در دمای یکسان سیم های مفتولی مقاومت کمتری نسبت به نوع افشان دارند.از نظر ظاهری هر دو محصول واقعا شبیه یکدیگر هستند، اما تفاوت سیم افشان و مفتولی بسیار زیاد است. برای درک تفاوت های اصلی، نیاز به دانش اولیه مهندسی برق است که می توانید در زیر آنها را یاد بگیرید و برای خرید اقدام کنید.

برای خرید و اطلاع از آخرین قیمت سیم و کابل کلیک نمایید

تفاوت سیم مفتولی و افشان از نظر ساختار

بر اساس ساخت می توان بین دو نوع سیم، جامد (مفتول) و سیم افشان تمایز قائل شد. تفاوت سیم افشان و مفتولی این است که، سیم مفتول همانند سیم افشان از یک هادی اما برعکس آن از یک هادی تک رشته با ضخامت بیشتر بهره می برد. بنابراین، کلمه “مفتول” اغلب برای توصیف یک بسته بزرگ از سیم ها استفاده می شود که به درستی عایق بندی شده اند تا از تماس آنها با یکدیگر جلوگیری شود.

سیم مفتول از یک هادی رسانا ساخته شده است که به واسطه یک ماده عایق احاطه شده تا بتواند در برابر تداخل خارجی محافظت شود. از آنجایی که سطح مقطع کوچک تری نسبت به سیم افشان دارد، جریان کمتری را با مقاومت بیشتر حمل می کند.علامت های مختلفی را برای شناسایی انواع کابل در نظر می گیرند که برای شناخت نوع تك رشته ای سیم مفتول معمولاً از حرف E استفاده می شود.

ویژگی های منحصربفرد سیم مفتولی

مشخصات مهم سیم مفتولی

 • سطح مقطع: ۱٫۵ تا ۲۴۰ میلی‌متر
 • ولتاژ: ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت
 • تعداد رشته: فقط یک رشته
 • مقاومت بالا در برابر: خوردگی و پوسیدگی

کاربرد سیم مفتولی برق کجاست؟

کاربرد سیم مفتولی زمانی نمایان می شود که سیم کشی شما ثابت بوده و نیازی به پیچیدگی و انعطاف زیاد نباشد. از سیم مفتولی برای کاربردهای ولتاژ بالاتر و کاربردهای صنعتی که نیاز به اتصالات سنگین یا فواصل طولانی‌تر دارند استفاده می‌شود.

همچنین از سیم مفتولی در انتقال نیرو و در ساختمان های بزرگ برای انتقال انرژی الکتریکی استفاده می شود. مشخص است که سیم مفتولی برق به دلیل مقاومت زیاد در برابر تنش های مکانیکی، بهترین نوع قابل استفاده در خارج از ساختمان ها می باشد.

کاربرد سیم مفتولی برق کجاست؟

انواع سیم مفتول

سیم مفتولی را مطابق با استاندارد ملی و سایر استانداردهای جهانی در انواع گرید ها تولید می کنند مانند موارد زیر:

 • گرید ۳۷RST
 • گرید ۲S
 • گرید ۱۰۰۸SA
 • گرید ۲SG
 • گرید ۱۰۰۶SAE
 • گرید SM۲O
 • گرید ۳SG

به طور کلی هر کدام از سیم های مفتولی بالا، از نظر ترکیباتی همچون سیلیسیوم، کربن، گوگرد، فسفر و غیره با یکدیگر تفاوت دارند.

سیم مفتولی از نظر ولتاژ:

 • دسته ولتاژ پایین (mm ۰/۵، ۰/۷۵، ۱)
 • ولتاژ بالا (mm ۱)

سیم مفتولی از نظر ساختار:

 • بدون روکش
 • با روکش گالوانیزه

سیمهای مفتولی از نظر شکل:

 1. غیر فابریک
 2. فابریک

سایر انواع سیم مفتولی موجود در بازار:

 • سیم مفتولی سیاه
 • سیم مفتولی از نوع گالوانیزه
 • سیم مفتولی از نوع استیل
 • سیم مفتولی از نوع برنجی
 • سیم مفتولی نازک و ضخیم

انواع سیم مفتول

سیم مفتول از کجا بخرم؟

تخصص ما در کابل کمان، تامین انواع مختلف سیم مفتولی با بالاترین کیفیت می باشد. اگر به دنبال یک سیم برق با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت هستید، بهترین مکان را پیدا کرده اید. کابل کمان آماده عرضه انواع سیم مفتولی و افشان در کشور می باشد.خرید سیم با کیفیت، به آسانی برای شما میسر است.

یکی از اهداف کابل کمان این است که محصولات متناسب با نیاز شما ارائه دهد تا هم در مصرف انرژی و هم هزینه خرید صرفه جویی کنید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که مشتریان ما محصولات مختلف را در وب سایت ما بررسی کرده و با کارشناسان ما برای خرید صحبت کنند.

کابل کمان مرکز فروش انواع سیم افشان و مفتولی با بیش از دهها سال سابقه، فعال در حوزه صنایع الکتریکی کشور می باشد. کابل کمان با کسب آخرین استانداردهای لازم و داشتن آزمایشگاه های کنترل کیفیت به عرضه انواع سیم و کابلهای با کیفیت می پردازد.

نمایندگی سیم و کابل کمان

مقایسه سیم افشان و مفتول

 • سیم مفتول متشکل از یک هادی منفرد است که معمولاً از مس یا آلومینیوم ساخته می شود. از سوی دیگر، سیم افشان از چندین رشته نازک رسانا ساخته شده است که به هم پیچیده شده اند تا یک بسته واحد را تشکیل دهند.
 • سیم های افشان به دلیل ساختارشان انعطاف پذیرتر از نوع مفتولی هستند. این عامل باعث دوام بیشتر آن می شود و کاربرد آنها را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، سطح مقطع سیم افشان بیشتر از سطح مقطع سیم مفتول با همان ظرفیت حمل جریان است.
 • فرکانس های بالاتر معمولاً به سیم مفتول نیاز دارند، زیرا مقاومت کمتری در برابر جریان الکتریکی دارند. از سوی دیگر، سیم افشان برای استفاده با بارهای مکانیکی مناسب‌تر است، زیرا انعطاف‌پذیر و بادوام است.

برای شناخت این نوع سیم می توانید عبارت MH و یا AF را روی بسته بندی و یا روکش سیم پیدا کنید که نشان دهنده سیم افشان است.

مقایسه سیم افشان و مفتول

مشخصات مهم سیمهای نوع افشان:

 • سطح مقطع: متفاوت
 • ولتاژ: ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت
 • تعداد رشته: بیش از یک رشته
 • مقاومت در برابر خوردگی: مناسب
 • مقاومت در برابر پوسیدگی: مناسب

کاربرد سیم افشان برق کجاست؟

تفاوت سیم افشان و مفتولی را باید در درجه اول، در کاربرد آنها دانست. سیم های افشان برای کاربردهای مسکونی و تجاری با ولتاژ پایین و همچنین برای کاربردهای داخلی مانند دستگاه‌های الکترونیکی، بردهای استفاده می‌شود.

در مواردی که نیاز به انعطاف بالا دارید می توانید از سیم افشان استفاده کنید مانند سیستم‌های روشنایی همچنین وسایل برقی. این نمونه از سیم برق را می توانید به راحتی دور هر چیزی بپیچید، بدون این که محدودیتی داشته باشید.

معرفی انواع سیم افشان

انواع سیم افشان بر اساس هادی در مدل های زیر دسته بندی می کنند:

 1. آلومینیومی
 2. مسی
 3. آلومینیومی با پوشش مس

سیم های افشان بر اساس میزان ولتاژ به دسته زیر تقسیم کرد:

 1. با ولتاژ ۵۰۰ تا۳۰۰ ولت
 2. با ولتاژ ۴۵۰ تا۷۵۰

معرفی انواع سیم افشان

دلیل استفاده از سیم مفتولی در سیم کشی ساختمان

اگر در سیم کشی ساختمان از توزیع کننده ها و نیز تابلو بهره می برید می توانید از سیم مفتولی برای سیم کشی داخلی تابلو ها استفاده می کنید.علاوه بر این شما مجاز  هستید تا در زیر گچ و نیز  داخل لوله ها از سیم مفتولی استفاده کنید. اگر با تفاوت سیم افشان و مفتولی آشنا شده باشید، قطعاً می دانید که بهترین گزینه برای سیم کشی ساختمان سیم افشان است، اما در مواردی می توان از سیم مفتولی نیز استفاده کرد.

همچنین بخوانید: مراحل سیم کشی ساختمان

نمی توان مطمئن بود که یک سیم مفتولی بهتر از سیم افشان است. هر کدام از آنها، چه افشان چه مفتولی، کاربرد های مخصوص به خود را دارند، اما در مقایسه می توان گفت که سیم افشان از نظر انعطاف پذیری و انتقال جریان بهتر از نوع مفتولی آن است.

متخصصانی که به طور حرفه ای با برق کار می کنند به راحتی می توانند تفاوت سیم افشان و مفتولی را ببینند و از آنها درست استفاده کنند. برای خرید و یا انجام برق کشی بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید.

دلیل استفاده از سیم مفتولی در سیم کشی ساختمان

سیم افشان از کجا بخرم؟

در نمایندگی کابل کمان سعی ما فروش سیمهای برق افشان متناسب با نیاز شما، در انواع پروژه‌های خانگی، اداری یا کاری است. کابل کمان با تضمین کیفیت و با قیمت رقابتی محصولات خود را عرضه می کند. علاوه بر این امکان خرید وسفارش اینترنتی باعث شده از هر نقطه ای از کشور بتوان سیم افشان را خریداری نمود.

سوالات متداول راجع‌به تفاوت سیم مفتولی و افشان

سیم های افشان و مفتول از نظر مقاومت اهمی، حرکت الکترون ها و قابلیت انعطاف پذیری با هم متفاوت اند که در این مقاله بصورت کامل آنها را شرح می دهیم.

سیم مفتول همانند سیم افشان از یک هادی اما برعکس آن از یک هادی تک رشته با ضخامت بیشتر بهره می برد. بنابراین، کلمه “مفتول” اغلب برای توصیف یک بسته بزرگ از سیم ها استفاده می شود که به درستی عایق بندی شده اند تا از تماس آنها با یکدیگر جلوگیری شود.برای مطالعه کامل وارد شوید.

کاربرد سیم مفتولی زمانی نمایان می شود که سیم کشی شما ثابت بوده و نیازی به پیچیدگی و انعطاف زیاد نباشد. از سیم مفتولی برای کاربردهای ولتاژ بالاتر و کاربردهای صنعتی که نیاز به اتصالات سنگین یا فواصل طولانی‌تر دارند استفاده می‌شود.همچنین از سیم مفتولی در انتقال نیرو و در ساختمان های بزرگ برای انتقال انرژی الکتریکی استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =