کاربرد سیم ارت

سیم ارت بخش مهمی از مدارهای الکتریکی است. این سیم از قرار گرفتن در معرض شوک الکتریکی جلوگیری می کنند. سیم های ارت وسایل برقی را به زمین متصل می کنند. این امر با جذب الکترون های اضافی و هدایت آنها به زمین اتفاق می افتد. در نتیجه، کابل های ارت از بروز شوک الکتریکی ناشی از نشتی جریان محافظت می کنند.

وسایل برقی از مواد فلزی تشکیل شده اند که هر گونه نشتی جریان الکتریکی را هدایت می کنند. بدون استفاده از سیم های ارت، شوک الکتریکی می تواند به سیستم عصبی مرکزی آسیب برساند. بنابراین، کابل ارت ایمن بودن وسایل فلزی برای استفاده را تضمین می کند.

در واقع سیم ارت یک هادی محافظ است که به جلوگیری از آتش سوزی و شوک کمک می کند. عملکرد سیم ارت این است که برای بارهای الکتریکی اضافی سفر ایمن را فراهم کند. توده جامد زمین دارای بار الکتریکی منفی است. این باعث جذب بارهای الکتریکی مثبت می شود.

کاربرد سیم ارت تنظیم و هدایت بارها به داخل زمین است. این امر بدون خطر برق گرفتگی اتفاق می افتد.معمولاً کابل ارت مقاومت کمی دارد. این سیم یک کانال در هنگام بروز اشکال ایجاد می کند که از مدار محافظت می کند.

صنایع کابل کمان فروشنده انواع سیم ارت در کشور می باشد. برای خرید سیم ارت و مشاوره می توانید با بخش فروش ما از طریق شماره های مندرج در زیر تماس بگیرید.

نمایندگی سیم و کابل کمان

برای خرید و اطلاع از قیمت سیم برق در سایز ها و کتگوری های مختلف وارد شوید

کاربرد سیم ارت

کدام قطعات الکتریکی به سیم ارت نیاز دارند؟

عوامل زیادی می تواند این موضوع را تعیین کند؛ اما به سادگی هر قطعه فلزی یا رسانای برق شما (مانند یک جعبه فلزی یک لوازم آشپزخانه یا کلید چراغ فلزی)، که ممکن است به دلیل یک خطا فعال شود، باید به زمین متصل شود. . اگر یک محفظه فلزی یا یک سوئیچ فلزی به زمین متصل نباشد؛ این می تواند یک خطر بزرگ برق گرفتگی ایجاد کند.

یکی از نمونه‌های کاربرد سیم ارت در کلیدهای فلزی تزئینی است. اگر اینها به درستی ارت نشوند و سیم برقی شل شود و صفحه فلزی را لمس کند؛ صفحه کلید فلزی برق می‌گیرد و منتظر می‌ماند تا به شخص بعدی که چراغ را روشن می‌کند یک شوک الکتریکی بالقوه مضر را وارد کند. اگر به محض تماس سیم با فلز، کلید به درستی به زمین متصل شود منبع تغذیه را قطع می کند.

ضرورت استفاده از سیم ارت در لوازم برقی

4 دلیل برای ضرورت استفاده از سیم ارت در لوازم برقی

در ادامه به بررسی 4 دلیل اهمیت و ضرورت به‌کارگیری سیم ارت در وسایل برقی اشاره می نماییم:

1.جلوگیری از آسیب به دستگاه در طول نوسانات برق:

اتصال به زمین راهی برای خروج برق اضافی از دستگاه فراهم می کند. این باعث می‌شود که اجزای الکتریکی دستگاه‌ها در اثر نوسانات زیاد دچار سوختگی نشوند.

2.محافظت در برابر خطرات شوک الکتریکی:

اگر به برق خانه خود فکر کنید متوجه خواهید شد که وسایل برقی نقاطی در سیستم الکتریکی هستند که اغلب با آنها در تماس خواهید بود. در صورت بروز شوک الکتریکی فرد ممکن است دچار موارد زیر شود:

  • سوختگی (از درجه یک تا درجه سوم)؛ این می تواند روی پوست و در داخل رخ دهد.
  • انقباضات و درد عضلانی
  • گیجی
  • مشکل تنفسی
  • آریتمی (اختلال در ریتم منظم قلب شما)
  • از دست دادن هوشیاری، تشنج و ایست قلبی

آسیب به سیستم عصبی، سیستم گردش خون و سیستم عضلانی شما بسته به درجه الکتروشوک می تواند خفیف تا کشنده باشد. دستگاهی مانند خشک کن که 240 ولت برق می کشد، بدون اتصال به زمین وحشتناک خواهد بود.

یکی از کاربرد های سیم ارت محافظت در برابر خطرات شوک الکتریکی است

3.کاهش خطر آتش سوزی

کاهش خطر آتش سوزی برق دیگر کاربرد سیم ارت است. هر زمان که الکتریسیته اضافی داشته باشید که می تواند به مدارهای الکتریکی آسیب برساند؛ خطر آتش سوزی الکتریکی وجود دارد. مشکل سیم‌های آسیب‌دیده یا فرسوده این است که می‌توانند باعث شوند دستگاه قدرت بیشتری بکشد، که خطر آتش‌سوزی را تشدید می‌کند.

4.ثابت نگه داشتن سطح ولتاژ برق

دیگر کاربرد سیم ارت این است که اجازه می دهد سطح ولتاژ برق ثابت بماند.


4 دلیل برای ضرورت استفاده از سیم ارت در لوازم برقی

اگر کابل ارت را وصل نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر سیم ارت وجود نداشته باشد، در صورت بروز اشکال در وسیله برقی، خطر تماس سیم برق با بدنه وجود دارد. این دستگاه ممکن است شخصی را که از آن استفاده می کند دچار برق گرفتگی نماید. سیم ارت مسیری با مقاومت کم به زمین ارائه می دهد زیرا از مس تشکیل شده است.

در صورت بروز نقص، جریان عبوری از کابل ارت این مسیر را طی می کند. در نتیجه از منفجر شدن فیوز محافظت می کند. اما، همه دستگاه ها و تجهیزات نباید کابل ارت داشته باشند. بنابراین می توانید بدون نگرانی از برق گرفتگی، از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال، جاروبرقی ها فاقد سیم ارت هستند.

کاربرد سیم ارت جلوگیری از دو اتفاق بد است. اول اینکه کابل های زمین صفر، مرجع زمین نخواهند داشت. این منجر به ولتاژهای نامنظم و نامناسب می شود که می تواند به تجهیزات آسیب برساند. اما مهمتر از آن، جریان های خطای ناخواسته مسیر بازگشت به منبع نخواهند داشت. این برای خاموش کردن دستگاه های حفاظتی در برابر جریان اضافه ضروری است.

اگر ابزاری فاقد سیم ارت باشد، فریم جریان خطا دریافت می کند. بنابراین، جریان خطا کل پانل را برق می‌دهد. اگر سیم ارت در اتصال مناسب به زمین باشد، دستگاه ایمنی قطع می شود. با بازگشت جریان خطا به منبع، مدار باز می شود. سپس ولتاژ و جریان را از دستگاه خراب می گیرد و آن را بازیابی می کند. کابل زرهی ارتینگ ضروری است مگر اینکه از حفاظت مکانیکی کافی برخوردار باشد. غلاف کابل زمین استفاده به عنوان یک هادی محافظ را فراهم می کند.

اگر کابل ارت را وصل نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

چرا سیم ارت ضخیم تر از سیم برق و نول است؟

سیم ارت دارای سطح مقطع بزرگتر است بنابراین مقاومت کمتری دارد. این اجازه می دهد تا در صورت اتصال کوتاه، جریان بیشتری از آن عبور کند. در صورت خرابی، جریان بیشتر از حد معمول است. بنابراین، یک هادی ضخیم تر می تواند جریان بالاتر را تحمل کند زیرا مقاومت کمی دارد. جریان خطا، 50 برابر جریان های دیگر، از سیم زمین عبور می کند. بنابراین، یک سیم با قطر ضخیم تر برای تخلیه جریان خطا مناسب است.

نحوه شناسایی سیم ارت:

در سیستم هایی که از روش های سیم کشی استاندارد پیروی می کنند؛ متوجه خواهید شد که سیم بسته به نوع سیستم یکی از چندین رنگ مختلف خواهد بود.

نحوه شناسایی سیم ارت

استانداردهای رنگ برای سیم ارت به شرح زیر است:

1.سیم ارت سبز:

در ایالات متحده، بیشتر سیم های زمین سبز یا حداقل عمدتاً سبز هستند.

2.سیم ارت سبز و زرد:

برخی از سیستم ها از سیم سبز با نوار زرد برای زمین استفاده می کنند.

3.سیم ارت برهنه:

اگر سیم در اصل سبز نباشد، ممکن است فقط یک سیم مسی لخت باشد. هر زمان که سیم‌ها را در یک سیستم وصل می‌کنید، مهم است که فقط سیم زمین را به سیم زمین دیگری یا مستقیماً به زمین وصل کنید. هرگز سیم زمین با سیم داغ یا خنثی در معرض تماس قرار ندهید، در غیر این صورت مسیری جایگزین برای عبور جریان به جریان می‌دهد که می‌تواند باعث ایجاد مشکل در برق‌دادن دستگاه شود.

نتیجه گیری:

سیم های زمین اقدامات پیشگیرانه موثری را در برابر شوک الکتریکی ارائه می دهند. در این شرایط کابل ها باعث صرفه جویی در زندگی و هزینه تعمیر یا خرید لوازم جدید می شوند. یک سیم ارت به دلایل ایمنی و عملکردی، الکترون ها را به زمین تخلیه می کند. بنابراین، انتخاب کابل های زمین بر ایمنی نصب و سازگاری الکترومغناطیسی تأثیر می گذارد.

هنگامی که یک سیستم به درستی کار می کند، سیم زمین هیچ جریان الکتریکی از آن عبور نمی کند. این سیم فقط در مواقعی استفاده می شود که نوعی ایراد وجود داشته باشد. هرگز نباید تصور کرد که این سیم برای لمس بی خطر است. مگر اینکه اقدامات لازم را برای جدا کردن آن از هر منبع الکتریکی انجام داده باشید. این سیم می تواند در هر نقطه ای که به یک سیستم برق متصل می شود، پر انرژی شود.

سوالات متداول راجع‌به سیم ارت

سیم ارت یک سیم ایمنی است که یک وسیله الکتریکی را به زمین متصل می کند.

هدف از بکارگیری سیم ارت، فراهم کردن مسیری مطمئن برای عبور جریان الکتریکی به زمین در صورت بروز خطا یا اتصال کوتاه است و در نتیجه از شوک الکتریکی یا آتش سوزی جلوگیری می کند.

سیم ارت با ایجاد یک مسیر مقاومت کم به زمین کار می کند. در صورت بروز خطا یا اتصال کوتاه، جریان اضافی از سیم ارت می گذرد که باعث می شود یک وسیله محافظ قطع شود و منبع تغذیه را قطع کند. با کمک سیم ارت، از برق گرفتگی یا خطر آتش سوزی جلوگیری می شود.

خیر، استفاده از وسایل برقی بدون سیم ارت، به خصوص آنهایی که دارای بدنه یا قاب فلزی هستند، ایمن نیست. بدون سیم ارت، هر گونه خطا یا اتصال کوتاه می تواند باعث زنده شدن پوشش فلزی شود که می تواند منجر به برق گرفتگی شود.

 

در سیم کشی برق، سیم های ارت معمولاً به رنگ سبز و زرد یا فقط سبز رنگ می شوند تا عملکرد آنها به عنوان سیم اتصال زمین ایمنی را نشان دهد. با این حال، کدهای رنگ بسته به کشور و کد الکتریکی مورد استفاده می توانند متفاوت باشند. رعایت مقررات محلی و مشورت با یک برقکار واجد شرایط در صورت شک بسیار مهم است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 5 =