بررسی تفاوت کابل nyy با nymhy

تفاوت کابل nyy با nymhy سوالی است که برخی مشتریان می پرسند. قبل از این که به این پرسش پاسخ دهیم لازم است با ویژگی ها و موارد استفاده هر کدام از این کابل ها آشنا شویم. اما به طور کلی اساساً تفاوت کابل nyy با nymhy، در موارد استفاده، نوع PVC به کار رفته و ضخامت و ولتاژ اسمی آن می باشد.

کابل NYY چیست؟

مانند سایر اعضای خانواده در خانواده کابل nyy، کابل NYY O به طور گسترده در کاربردهای انتقال و توزیع برق استفاده می شود. هر یک از حروف در “NYY” معنای واقعی کابل NYY را نشان می دهد که عبارت است از:

 • N = به این معنی است که کابل ها دارای هسته مسی هستند
 • Y = به این معنی است که کابل دارای عایق PVC داخلی است.
 • Y = به عایق PVC بیرونی

اشاره دارد.

هر دو Y مخفف مشخصات کابل NYY است که وجود عایق PVC را مشخص می کند؛ یکی برای پوشش هسته داخلی و دیگری برای پوشش خارجی.  علاوه بر این، هنگام بررسی برگه مشخصات کابل NYY، ممکن است با کابلی با برچسبی مانند NYY 185 مواجه شوید. این داده های عددی اندازه کابل را مشخص می کند که 185 میلی متر می باشد.

کابل NYY

صنایع کابل کمان مرکز فروش انواع کابل افشان و مفتولی در کشور می باشد. جهت سفارش و مشاوره با بخش فروش ما از طریق شماره های بالا تماس بگیرید.

نمایندگی سیم و کابل کمان

کاربرد کابل‌ NYY

کابل‌های NYY یک راه‌حل اقتصادی برای برق و کنترل سیم‌کشی هستند که در آن به حفاظت مکانیکی نیاز نیست. این کابل ها که هم در داخل و هم در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند برای نصب مستقیم داخل زمین نیز مناسب هستند.

این کابل ها اکنون در بسیاری از نقاط جهان محبوب هستند، جایی که صرفه جویی در هزینه، وزن و اندازه از طریق نداشتن زره می تواند مزایای زیادی را ارائه دهد.

کاربرد کابل nyy به عنوان کابل قدرت و کنترل در تاسیسات استاتیک، در داخل، خارج از منزل، زیرزمینی، در بتن و در آب می باشد. کابل NYY به دلیل داشتن لایه پی وی سی قوی تری به عنوان عایق و داشتن بیش از 1 هسته مسی جامد، برخلاف کابل های NYA و NYM، برای تاسیسات زیرزمینی، مکان های مرطوب یا خشک استفاده می شود.

ولتاژ اسمی این کابل 0.6/1 کیلو ولت است. سری کابل های NYY شامل کابل های NYY-J و NYY-O می شود. NYY-O متفاوت از NYY-J ساخته شده است زیرا سیم زمین سبز/زرد ندارد.

کاربرد کابل‌های NYY

برای خرید و مشاهده قیمت کابل افشان در انواع مختلف وارد شوید

کابل nymhy چیست؟

کابل nymhy، یک کابل افشان مسی است که هر کدام از حروف به کار رفته در نام این کابل مشخصات این کابل را نشان می دهند:

 • N هادی مسی
 • Y عایق پی وی سی درونی
 • M چند هسته ای بودن
 • H رشته ای بودن (انعطاف پذیر)
 • Y غلاف بیرونی PVC

را نشان می دهد.

کاربرد کابل nymhy

کابل nymhy در سیم کشی برق، کاربردهای زیادی دارد. این کابل در برق کشی در مقایسه با کابل های دیگر از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد و به لحاظ استفاده و کاربرد این نوع از کابل ها بیشتر در مناطق خشک و نمناک زمانی که نرمش بالاتر و خواص متوسط مکانیکی نیاز است استفاده می شوند.

کابل nymhy، همچنین در منازل مسکونی و ادارات برای متصل کردن وسایل برقی متحرک و حتی گرمازا به برق استفاده می شوند.

کاربرد کابل nymhy

انواع سایز های کابل nymhy

سایزهای موجود این کابل عبارتند از:

 • کابل های افشان دو رشته ای : 0.75×2، 1×2، 1.5×2، 2.5×2، 4×2، 6×2 و 10×2
 • کابل های افشان سه رشته ای : 0.75×3، 1×3، 1.5×3، 2.5×3، 4×3، 6×3، 10×3 و 16×3
 • کابل های افشان چهار رشته ای : 0.75×4، 1×4، 1.5×4، 2.5×4، 4×4، 6×4، 10×4 و 16×4
 • کابل های پنج رشته ای افشان : 0.75×5، 1×5، 1.5×5، 2.5×5، 4×5، 6×5، 10×5 و 16×5

استفاده از کابل nymhy در فضاهای باز مجاز نمی باشد.

انواع سایز های کابل nymhy

بررسی تفاوت کابل nyy با nymhy در چیست؟

 • هر دو، کابل NYY و کابل nymhy بخشی از خانواده کابل های NYC هستند. خانواده کابل‌های NYM شامل محصولاتی با هسته مسی و کابل تک یا بیش از یک هسته است که توسط یک غلاف PVC بیرونی محافظت می‌شود. این کابل ها معمولا برای کاربردهایی در محدوده 0.6kv تا 1kv استفاده می شوند. از طرف دیگر کابل NYM نشان دهنده کابل مسی مشابه با عایق PVC است.
 • با این حال، “M” در کابل NYM به معنای بیش از یک هسته کابل در داخل غلاف PVC خارجی است. بنابراین، یک کابل NYM 1.5 ممکن است چندین کابل nyy با اندازه 1.5 داشته باشد که در داخل یک محفظه PVC خارجی قرار دارند. این کابل ها معمولاً در کاربردهایی بین 300 ولت در مقابل 500 ولت استفاده می شوند.
 • در خانواده کابل های NYY و NYM، انواع دیگری از کابل ها وجود دارد؛ به عنوان مثال، کابل هایی با کلاس “j” یا “o”. به عنوان مثال، کابل NYY-j و کابل NYMJ از یک ارت یا سیم زمین سبز/زرد استفاده می کند. در مقایسه با آن، کابل NYM-o و NYY-o از سیم ارت اضافی استفاده نمی کند.
 • کابل NYY یک کابل قدرت مسی با مناسب برای نصب زمینی است.  ولی کابل های NYMHY برای نصب زمینی مناسب نمی باشند.
 • دیگر تفاوت کابل nyy با nymhy نوع PVC استفاده شده در ساخت عایق و روکش می باشد. همچنین ضخامت کابل های nyy بیشتر از کابل nymhy می باشد.
 • دیگر تفاوت کابل nyy با nymhy ولتاژ اسمی آن ها می باشد. طوری که ولتاژ اسمی کابل های افشان nyy برابر با 0.6/1 کیلو ولت و ولتاژ اسمی کابل های افشان nymhy برابر با 300/500 یا 450/750 ولت می باشد.
 • تفاوت دیگری که این دو کابل دارند این است که کابل NYMHY تنها به صورت افشان وجود دارد؛ در حالی که کابل NYY به اشکال مفتولی، افشان و نیمه افشان موجود می باشد.
 • استحکام و مقاومت بیشتر کابل های NYY آن ها را برای کاربردهای دینی مناسب می کند.

 

بررسی تفاوت کابل nyy با nymhy در چیست؟

راه های تشخیص کیفیت کابل:

اساسا یکی از مواردی که در زمان خرید سیم و کابل مدنظر بیشتر افراد قرار می گیرد، کیفیت در کنار قیمت مناسب آن محصول می باشد. اما نکته ای که در مورد سیم و کابل قابل تامل است آن است که قیمت سیم و کابل های مفتولی، افشان و نیمه افشان، علاوه بر برند آن تابع مستقیم مواد مورد استفاده در آن، ضخامت هادی و یکپارچگی مواد نسبت به مرکز سیم می باشد.

شاید کیفیت مواد عایقی و سایر لایه ها و همچنین درصد خلوص مس به کار رفته به این راحتی ها قابل اندازه گیری نباشد. اما در تشخیص کیفیت یک کابل، یکی از موارد بالا به راحتی قابل اندازه گیری بوده و آن سطح مقطع هادی سیم و کابل مورد نظر می باشد.

همچنین بخوانید : مراقب کابلهای تقلبی در بازار باشید

راه های تشخیص کیفیت کابل

اما چه طور می توان سطح مقطع واقعی یک کابل را تشخیص داد؟ در واقع قطر رشته های هادی مورد نظر (سیم افشان، سیم مفتولی و … ) را می توان به وسیله ی یک کولیس دقیق اندازه گیری نمود(برای مثال 10 تا را اندازه گیری کنید، اعداد را با هم جمع و تقسیم بر 10 کنید. )

اعداد به دست آمده از این طریق برای هر رشته با دقت خیلی خوبی محاسبه می شوند. (البته در صورت خوب بودن کابل بعید است قطر ها با هم تفاوت خاصی کنند. ) حال با شمردن تعداد رشته ها و با استفاده از روش گفته شده در بالا برای محاسبه سطح مقطع، سطح مقطع سیم و کابل های افشان، نیمه افشان و مفتولی را اندازه بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + شش =