معرفی کابلهای مورد استفاده در ساختمان

کابل‌ها از اجزای حیاتی هر ساختمان هستند که برای ارتباط دادن تجهیزات الکتریکی با یکدیگر استفاده می‌شوند. از آن‌ها معمولاً در دیوارها، سقف‌ها و کف‌های ساختمان و نیز برای اتصال به روشنایی، پریزها، سیستم‌های اعلام حریق و سیستم‌های امنیتی و… استفاده می‌کنیم.

در این مطلب، به معرفی انواع کابل‌های مورد استفاده در ساختمان می‌پردازیم. این انواع شامل کابل‌های نوری، کابل‌های دیتا، کابل‌های برقی، کابل‌های صوتی و تصویری و کابل‌های شبکه می‌شود.

هر یک از این کابل‌ها برای کاربردهای خاصی طراحی شده‌اند و از جمله ویژگی‌هایی که برای آن‌ها مهم است، مقاومت در برابر حرارت، عایق‌بندی، قدرت انتقال سیگنال و ظاهر بصری است.

کابل کمان ارائه دهنده انواع سیم و کابل های مورد استفاده در ساختمان با کیفیت و استانداردهای جهانی می باشد. برای خرید سیم و کابل و اطلاع از قیمت وارد شوید

نمایندگی سیم و کابل کمان

چه کابل‌هایی در صنعت ساختمان به کار می‌روند؟

در صنعت ساختمان از انواع مختلف کابل‌ها برای ارتباطات داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود. در زیر به برخی از کابل‌های رایج در صنعت ساختمان اشاره شده است:

۱. کابل آیفونی ساختمان:

این کابل برای اتصال نوار صوتی (باکس) به آیفون در درب‌های ورودی ساختمان استفاده می‌شود. با این کابل، ساکنان می‌توانند با مهمانان خود در درب‌های ورودی صحبت کنند. و آن‌ها را وارد ساختمان کنند

۲.کابل آنتن:

از آن برای اتصال آنتن تلویزیونی به تلویزیون‌های مختلف در ساختمان استفاده می‌شود. با این کابل، ساکنان می‌توانند به شبکه‌های داخلی و بین‌المللی تلویزیونی دسترسی پیدا کنند.

کابل آنتن کمان

همچنین بخوانید: خرید و قیمت کابل آنتن

۳. کابل شبکه:

از این وسیله برای اتصال کامپیوترها، سوئیچ‌ها و روترها به یکدیگر در شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. با این کابل، کاربران می‌توانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند و فایل‌های خود را به اشتراک بگذارند.

۴. کابل تلفن:

برای اتصال تلفن‌های ثابت به یکدیگر و همچنین به شبکه تلفنی خارجی استفاده می‌شود. به کمک آن، افراد می‌توانند با دیگران تماس گرفته و صحبت کنند.

۵. کابلCCTV:

کاربرد آن برای ارتباط دوربین‌های مدار بسته با دستگاه DVR یا NVR استفاده می‌شود. کاربران می‌توانند توسط آن، تصاویر مدار بسته را به صورت زنده و ضبط شده مشاهده کنند.

۶. کابل فیبر نوری:

در اتصال شبکه‌های پرسرعت و ارتباطات داده‌ای در ساختمان‌های بزرگ کاربرد دارد. به علاوه، قابلیت انتقال داده‌ها را با سرعت بسیار بالا و در بیشترین فواصل دارد. از نظر کیفیت تصویر و صدا نیز بسیار عالی است.

همچنین بخوانید : معرفی استاندارد کابل ها

کابل فیبر نوری

کابل‌های مورد تایید آتش نشانی در صنعت ساختمان

کابل‌های مورد تایید آتش نشانی در صنعت ساختمان باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند؛ تا به عنوان کابل‌های ایمن در مقابل آتش شناخته شوند. در زیر به برخی از ویژگی‌های کابل‌های مورد تایید آتش نشانی در صنعت ساختمان اشاره شده است:

۱. مقاومت در برابر حرارت:

کابل‌های مورد تایید آتش نشانی باید توانایی مقاومت را در برابر حرارت داشته باشند. این بدین معنی است که در صورت بروز حریق، کابل باید قادر باشد برای مدت زمان کافی، جلوی گسترش حرارت و آتش را بگیرد.

۲. مقاومت در برابر اشعهٔ UV:

کابل باید در برابر اشعهٔ UV مقاوم باشد. یعنی در معرض نور خورشید و اشعهٔ UV، تغییر شکل ندهد. و عمر مفید آن کاهش نیابد.

۳. مقاومت در برابر خوردگی:

مقاومت در برابر خوردگی، از دیگر شروط لازم است. کابل باید قابلیت استفاده در شرایطی را داشته باشد که ممکن است باعث خوردگی و خرابی آن شود.

۴. عدم گسترش آتش:

کابل‌های مورد تایید آتش نشانی باید قابلیت ممانعت از گسترش آتش را داشته باشند. و در صورت بروز حریق، قادر باشند جلوی گسترش آن را بگیرند.

کابل‌های مورد تایید آتش نشانی در صنعت ساختمان

۵. عدم گسیختگی:

برای تأیید شدن از سوی آتش نشانی، باید خاصیت عدم گسیختگی داشته باشند. یعنی در صورت بروز حریق، کابل باید در جای خود باقی بماند. و نباید دچار شکستگی یا تغییر شکل شود.

پارامترهای مهم در انتخاب کابل برق برای ساختمان

انتخاب کابل برق برای هر بخش سازه، نیازمند درک و ارزیابی پارامترهای مختلف است. در زیر به برخی از پارامترهای مهم در انتخاب کابل برق برای قسمت‌های مختلف ساختمان اشاره شده است:

1. نوع بار:

نوع بار (مثلاً بار خودرویی یا بار تحملی) موجود در هر قسمت از ساختمان، نقش مهمی در انتخاب کابل برق دارد. به عنوان مثال، برای انتقال بارهای خودرویی، بهتر است از کابل‌های مسی با هستهٔ فولادی استفاده کرد.

2. ظرفیت جریان:

ظرفیت جریان کابل برق، باید برای بار مورد انتظار کافی باشد. آمپراژ کابل باید برای بار مورد نظر، بیشترین مقدار لازم را پوشش دهد؛ تا جلوی شکستن کابل و خرابی تجهیزات الکتریکی را بگیرد.

3. ولتاژ:

ولتاژ کابل باید با ولتاژ سیستم برقی ساختمان همخوانی داشته باشد. چرا که اگر ولتاژ آن پایین‌تر از سیستم باشد، عمر مفیدش کاهش می‌یابد؛ و در صورت بالاتر بودن، خطر وقوع حوادث الکتریکی افزایش می‌یابد.

پارامترهای مهم در انتخاب کابل برق برای ساختمان

4. فاصله:

فاصله بین منبع تغذیه و لود، می‌تواند بر انتخاب کابل برق برای قسمت‌های مختلف ساختمان تأثیر بگذارد. افزایش فاصله بین منبع تغذیه و لود، مقدار افت ولتاژ را افزایش می‌دهد.

5. شرایط محیطی:

شرایط محیطی مانند دما، رطوبت و شرایط آب‌بندی نیز در انتخاب کابل برق برای قسمت‌های مختلف ساختمان مهم است. برای مثال، در مناطق با رطوبت بالا، بهتر است از کابل‌های با عایق نامحدود استفاده کرد.

6. پوشش:

در قسمت‌هایی از ساختمان که ممکن است در معرض آسیب قرار بگیرند، بهتر است از کابل‌های با پوشش محافظ استفاده کنید. به عنوان مثال، در اتاق‌های فنی، از کابل‌های با پوشش فلزی استفاده کنید که جلوی آسیب دیدگی را می‌گیرد.

 سطح مقطع هادی کابل‌های ساختمانی چقدر باید باشد؟

انتخاب سطح مقطع کابل‌های ساختمانی باید بر اساس نیاز بار، فاصله و نوع کابل صورت گیرد. با توجه به استانداردهای بین المللی و ملی، سطح مقطع کابل‌های ساختمانی برای انتقال بارهای الکتریکی در ساختمان باید حداقل برآوردی از آمپراژ بار باشد که قرار است از طریق کابل عبور کند.

 سطح مقطع هادی کابل‌های ساختمانی چقدر باید باشد؟

برای مثال، برای اتاق جلویی یک خانه با یک بار ۲۰ آمپر و فاصله ۱۰ متر، سطح مقطع کابل باید حداقل ۲/۵ میلی‌متر مربع باشد.

در این رابطه، بهتر است از جدول‌های مربوط به انتخاب سطح مقطع کابل‌ها براساس آمپراژ بار و نوع کابل استفاده شود. همچنین لازم به ذکر است که انتخاب سطح مقطع کابل باید توسط یک مهندس الکترونیک صورت گیرد.

با توجه به شرایط خاص هر پروژه، میزان دقیق آمپراژ بار و سطح مقطع کابل‌های مورد نیاز، محاسبه شود.

همچنین بخوانید : جدول محاسبه کابل با مسافت

انواع عایق کابل‌های ساختمانی

کابل‌های ساختمانی، شامل یک روکش فلزی و یا پلاستیکی جهت محافظت از مفصل‌های داخلی، عایق الکتریکی برای جلوگیری از اتصال کوتاه و همچنین هادی جهت انتقال جریان الکتریکی هستند. در زیر به برخی از انواع عایق کابل‌های ساختمانی اشاره شده است:

1. PVC  (پلی وینیل کلراید):

عایق PVC عموماً برای کابل‌های با ولتاژ پایین و متوسط استفاده می‌شود. این نوع عایق به دلیل قیمت مناسب و خواص الکتریکی بالا، بسیار پرکاربرد است. عایق PVC برای کابل‌های تلویزیون، تلفن، دوربین مداربسته و سیستم‌های صوتی و تصویری مناسب است.

2. XLPE (پلی اتیلن خطی شده):

عایق XLPE برای کابل‌های با ولتاژ بالا استفاده می‌شود و معمولاً در سیستم‌های قدرت، فضاهای باز و صنعتی کاربرد دارد. XLPE به دلیل ساختار خطی آن، دارای خواص الکتریکی بسیار عالی است. همچنین، این نوع عایق، مقاومت بالایی در برابر حرارت و رطوبت دارد.

XLPE (پلی اتیلن خطی شده)

3. عایق روغنی:

برخی از کابل‌های با ولتاژ بسیار بالا از عایق روغنی برای جلوگیری از تجزیهٔ الکتریکی استفاده می‌کنند. این نوع عایق برای کابل‌های انتقال برق با ولتاژ بالا و انتقال انرژی از نیروگاه‌ها مناسب است.

4. عایق معدنی:

از مواد معدنی مانند میکا و تنگستن در کابل‌های با ولتاژ بالایی که در معرض بار اضافی هستند، به عنوان عایق استفاده می‌شود. این نوع عایق در مقابل حرارت، مقاومت بالایی دارد.

علاوه بر این‌ها، بسته به نوع کاربری، از عایق‌های دیگری مانند PTFE و سیلیکون نیز استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: قیمت و خرید کابل شیلد دار

چه نکاتی را باید در هنگام خرید کابل ساختمانی بدانیم؟

هنگام خرید کابل ساختمانی باید به نکات زیر توجه کنید:

۱. نوع کابل:

ابتدا باید نوع کابل مورد نیاز خود را تعیین کنید. به عنوان مثال، برای استفاده در داخل ساختمان می‌توانید از کابل‌های با عایق PVC یا XLPE استفاده کنید.

۲. سایز کابل:

سایز کابل باید بر اساس جریان الکتریکی مورد نیاز و فاصلهٔ طولی که کابل طی می‌کند تعیین شود. قطر کابل باید به گونه‌ای باشد که ضریب کاهش ولتاژ و همچنین افت ولتاژ در طول کابل، مناسب باشد.

۳. استانداردها:

کابل‌های ساختمانی باید مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی باشند. به عنوان مثال، استفاده از کابل‌های با استاندارد IEC 60502-1 برای سیستم‌های توزیع برق در ساختمان‌ها پیشنهاد می‌شود.

۴. کیفیت ساخت:

باید از تولید کننده‌ای خرید کنید که به کیفیت ساخت کابل توجه دارد. و استانداردهای لازم را در ساخت رعایت می‌کند.

۵. شرایط کاربری:

برای خرید کابل ساختمانی باید شرایط کاربری آن را در نظر گرفت. به عنوان مثال، اگر کابل در محیط‌های خشک و بدون رطوبت قرار دارد، کابل با عایق PVC مناسب است. اما اگر کابل در محیط‌های مرطوب قرار دارد، عایق XLPE برای کابل بهتر است.

۶. قیمت:

هزینهٔ خرید کابل نیز یک نکتهٔ مهم است که باید در نظر گرفته شود. برای پیدا کردن بهترین قیمت، می‌توانید با مقایسهٔ قیمت‌های مختلف ارائه شده تولیدکنندگان و فروشندگان، به بهترین قیمت دسترسی پیدا کنید.

برای مشاهده قیمت سیم برق محصولات کمان وارد شوید

بهترین نوع کابل برای حمام و سرویس بهداشتی چیست؟

برای اتاق حمام و سرویس بهداشتی که در آن رطوبت زیادی وجود دارد، باید از کابل‌های با عایق مناسب استفاده کرد؛ تا بتوانند مقاومت لازم را در برابر رطوبت و خوردگی ارائه دهند.

کابل‌های با عایق PVC یا XLPE برای استفاده در حمام و سرویس بهداشتی مناسب هستند. هر دو نوع کابل، در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم بوده و می‌توانند حتی در رطوبت بالا نیز عملکرد مناسبی داشته باشند.

بهترین نوع کابل برای حمام و سرویس بهداشتی چیست؟

در هر صورت، در خرید کابل، باید مطمئن شوید که کابل مورد نظر، مطابق با استاندرادهای لازم، نیازهای طراحی و اجرای صحیح سیستم برق در سرویس بهداشتی است. همچنین، به کیفیت ساخت کابل و شرایط کاربری آن نیز توجه کنید.

در این نوشتار، به معرفی کابل‌های استفاده شده در ساختمان‌ها پرداخته شده است. از جمله کابل‌های برق، تلفن، دوربین مداربسته و شبکه، که از آن‌ها در ساختمان استفاده می‌شود. هر نوع کابل باید با توجه به نیاز ساختمان و استفادهٔ مورد نظر آن انتخاب شود.

در انتخاب کابل‌ها باید عواملی مانند نوع ساختمان، فضای قابل دسترسی، فاصله‌ی کابل، حساسیت به نویز و امکانات مورد نیاز برای نظارت و پشتیبانی، مورد توجه قرار گیرند. استفاده از کابل‌های مناسب، خطرات ناشی عوارض جانبی را کاهش می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 19 =